صفحه‌ی اول » اخبار منطقه‌ی قره‌داغ » اخبار کلیبر » «آشتی عمومی» در کلیبر؛ الزامات و وظایف خردمندان جامعه

«آشتی عمومی» در کلیبر؛ الزامات و وظایف خردمندان جامعه

سئحراما | سرویس اجتماعی / ابوالفضل پورحسینقلی: «آشتی عمومی و منطقه‌یی» در قبال «حذف دو قطبی انتخاباتی»، سیاست برگزیده‌یی بود که رأی اکثریت نیمه‌ی شرقی منطقه‌ی قره‌داغ را از آن خود کرد؛ اکثریت قاطع شهروندان کلیبر، خداآفرین و هوراند در میان بهت و حیرت ناظران بی‌طرف و در شرایطی که تحلیل آن مجالی مستقل می‌طلبد؛ با رأی ۶۰ درصدی به قلی اله‌قلی‌زاده؛ به استراتژی حذف دو قطبی‌ها «نه» گفتند!

شهروندان شرق قره‌داغ (شهرستان‌های کلیبر، خداآفرین و هوراند) با حضور نسبتاً گسترده‌یی در  انتخابات ۷ اسفند ماه ۱۳۹۴، یکی از قطبین معروف این منطقه را با رکوردی تکرار نشدنی راهی بهارستان کرده‌اند. قطبی که افسانه‌های بسیاری از شمشیر داموکلس و سیاست‌های «قلع و قمع» وی در این شهرستان‌ها نقل شده است. البته اله‌قلی‌زاده هر چه در توان داشت، در چند ماه گذشته به‌کار گرفت تا بگوید که این افسانه‌ها ساخته و پرداخته‌ی «کسانی دیگر» است و او که «قدرت تحمل مخالف را دارد»، آن‌قدر شیفته‌ی مردمان این آب و خاک است که شمشیر و قلع و قمع، حتا در مخیله‌اش هم نمی‌گنجد.

به اذعان آگاهان و ناظران مسایل منطقه؛ نماینده‌ی منتخب کلیبر، انرژی بسیاری صرف زدودن این «باور» در ذهن‌های نگران شهروندان شرق قره‌داغی کرد. وی برای جبران برخی از اشتباهات گذشته که معتقد بود بدون اطلاع او انجام شده است، اتمام حجت نیز کرد؛ آن‌جا که گفت: «بله! به اسم من خیلی کارها کردند. من که هر لحظه نمی‌توانستم در منطقه باشم. این بار از همین حالا می‌گویم؛ سخنی را که از زبان خود من نشنیده‌اید، به من منتسب نکنید! حتا اگر از خودم هم شنیدید، چند و چونش را بپرسید؛ من هم مثل شما انسانم و شاید متوجه اشتباهی در اظهاراتم شدم و آن را اصلاح کردم»…

به هر حال؛ «یار قدیمی» این بار گر چه در آغاز با شعار «آشتی عمومی و منطقه‌یی» به کارزار انتخابات وارد نشده بود، اما با همین شعار، دو ماه مانده به انتخابات، کارزار انتخاباتی‌اش را منسجم‌تر کرد و با تأکید بر این که مهر میان وی و «یاران قدیمی»اش تنها به خاطر رأی نیست، از آغوش باز خود برای «یاران تازه» سخن گفت و  نهایتاً هم اعتماد عمومی را با اکثریت ۶۰ درصدی از آن خود کرد.

قلی اله‌قلی‌زاده از شهروندانی که در میان تردید و نگرانی به وی رأی داده‌اند، فرصتی برای ریبرندینگ اجتماعی – انتخاباتی خود دریافت کرده و چه بسا تا این‌جای کار نیز «راه درست» را «به درستی» رفته است. کما این که خبرهای رسیده حکایت از نشست‌هایی دارد که وی در روستاهای بزرگ و مراکز شهرستان‌های حوزه‌ی انتخابیه، علاوه بر تبریز و تهران برای قدردانی از رأی اعتماد شهروندان برگزار کرده است.

«آشتی عمومی و منطقه‌یی» گر چه «مانیفست» انتخاباتی قلی اله‌قلی‌زاده بود و خط‌ مشی‌ها و اصول و عقاید وی به عنوان پیشرو این سیاست در منطقه‌ی کلیبر را مطرح می‌کرد اما پدیده‌ی اجتماعی ویژه‌یی است و متغیرهای آن، تنها به نماینده‌ی منتخب و شهروندانی که به وی اعتماد کرده‌اند، محدود نمی‌شود. متغیرهای دیگر این پدیده‌ی اجتماعی بسیار گسترده هستند و باید دید نماینده‌ی منتخب «شرق قره‌داغ»ی‌ها تا چه اندازه برای عینیت بخشیدن به «مانیفست» خود، گام بر می‌دارد؟!

نشان دادن «احترام به رقبا» می‌تواند یکی از مهم‌ترین و بلندترین گام‌ها در این باره باشد؛ رقبای انتخاباتی و نامزدهای رقیب و هوادارن ایشان، متغیرهای دیگر پدیده‌ی اجتماعی «آشتی عمومی و منطقه‌یی» هستند. بدون حضور آن‌ها «جشن» نماینده‌ی منتخب و رأی‌دهندگان به وی نمی‌تواند «آشتی عمومی و منطقه‌یی» نامیده شود و تحقق این پدیده تنها زمانی به افتخارات نماینده‌ی منتخب خواهد افزود که عینی، قابل رویت و قابل تبیین علمی باشد.

یکی از نعمت‌های خوب منطقه‌ی کلیبر، بهره‌مندی از حضور امام جمعه‌ی فرهیخته‌یی است که به عنوان محور وحدت در این منطقه شناخته می‌شود؛ روحانی وارسته‌یی که به وقتش قاطعانه به دفاع از ارزش‌هایی که به آن‌ها پایبند است، قیام می‌کند و اینک به نظر می‌رسد زمان آن رسیده است که از ظرفیت بی‌بدیل این «ستون وحدت» آن هم در آخرین روزهای باقی‌مانده از سالی که رهبر انقلاب آن را به عنوان «سال همدلی و همزبانی» نام‌گذاری کرده، استفاده شود.

فرهیختگان محترم منطقه می‌توانند تحلیل‌ها و یادداشت‌های خودشان را در این باره برای سئحراما بفرستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × پنج =

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: