صفحه‌ی اول » اخبار » آغاز رسمی طرح غربال‌گری تنبلی چشم در کلیبر

آغاز رسمی طرح غربال‌گری تنبلی چشم در کلیبر

سئحراما | گروه جامعه: طرح غربال‌گری تنبلی چشم از صبح امروز به طور رسمی همزمان با سراسر کشور در شهرستان کلیبر نیز آغاز شد تا 1694 کودک 3 تا 6 ساله در 61 پایگاه غربال‌گری شهرستان کلیبر و 1255 کودک خدآفرینی در 55 پایگاه غربال‌گری در این شهرستان مورد سنجش بینایی قرار بگیرند.

به گزارش سئحراما؛ رییس اداره‌ی بهزیستی کلیبر در آیین آغاز این طرح که با بازدید فرماندار اجرا شد، طرح جلوگیری از تنبلی چشم کودکان (آمبیلیوپی) را یکی از طرح‌های موفق ملی دانست که برای بیستمین سال متوالی با همکاری وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، بهداشت و درمان و سازمان بهزیستی در کل کشور اجرا می‌شود.

اصغر خوشدل تصریح کرد: این بیماری نوعی بیماری پنهان است که در مراحل اولیه خانواده‌ها متوجه آن نمی‌شوند و اگر قبل از شش سالگی تشخیص داده شود، قابل درمان است.

وی اضافه کرد: متوسط جهانی درصد ابتلا به این بیماری بین دو تا پنج درصد در جهان است که خوشبختانه با اجرای این طرح، میزان ابتلا در ایران با 1.4 درصد ابتلا از نرم جهانی نیز پایین‌تر است و این رقم در شهرستان کلیبر و استان آذربایجان شرقی از متوسط کشوری هم کمتر است.

رییس اداره‌ی بهزیستی کلیبر با بیان این که بیمارستان نیکوکاری تبریز به عنوان بیمارستان تخصصی چشم‌پزشکی مورد قرارداد انتخاب شده، خاطرنشان کرد: بهزیستی تا سقف 6 میلیون ریال هزینه‌ی جراحی و تا یک میلیون ریال هزینه‌ی عینک کودکان مشکوک و بی‌بضاعت را متقبل می‌شود.

وی اضافه کرد: به دلیل شرایط خاص آب و هوایی و کوچنده بودن عشایر شهرستان، طرح غربال‌گری تنبلی چشم در شهرستان‌های کلیبر و خداآفرین از اردیبهشت‌ماه آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود با توجه به گستردگس جغرافیایی و پراکندگی روستاها، بیش از 75 درصد کودکان 3 تا 6 سال این دو شهرستان در این طرح غربال‌گری شوند.

فرماندار کلیبر در این بازدید، با اطلاع از مشکلات اکیپ‌های غربال‌گری، دستورات لازم را برای تأمین خودروی مورد نیاز و انتقال کودکان به پایگاه‌های غربال‌گری صادر و از شبکه‌ی بهداشت و درمان و مدیریت آموزش و پرورش خواست تا در این مورد با بهزیستی همکاری کنند.

 غربالگری-تنبلی-چشم-کودکان-3-تا-6-سال-کلیبر-11 غربالگری-تنبلی-چشم-کودکان-3-تا-6-سال-کلیبر-12 غربالگری-تنبلی-چشم-کودکان-3-تا-6-سال-کلیبر-13 غربالگری-تنبلی-چشم-کودکان-3-تا-6-سال-کلیبر-14 غربالگری-تنبلی-چشم-کودکان-3-تا-6-سال-کلیبر-1 غربالگری-تنبلی-چشم-کودکان-3-تا-6-سال-کلیبر-2 غربالگری-تنبلی-چشم-کودکان-3-تا-6-سال-کلیبر-3 غربالگری-تنبلی-چشم-کودکان-3-تا-6-سال-کلیبر-4 غربالگری-تنبلی-چشم-کودکان-3-تا-6-سال-کلیبر-5 غربالگری-تنبلی-چشم-کودکان-3-تا-6-سال-کلیبر-6 غربالگری-تنبلی-چشم-کودکان-3-تا-6-سال-کلیبر-7 غربالگری-تنبلی-چشم-کودکان-3-تا-6-سال-کلیبر-8 غربالگری-تنبلی-چشم-کودکان-3-تا-6-سال-کلیبر-9 غربالگری-تنبلی-چشم-کودکان-3-تا-6-سال-کلیبر-10

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 3 =

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: