صفحه‌ی اول » اخبار منطقه‌ی قره‌داغ » اخبار کلیبر » ارتقای نمایندگی میراث فرهنگی در کلیبر به اداره‌ی ویژه

ارتقای نمایندگی میراث فرهنگی در کلیبر به اداره‌ی ویژه

مدیرکل گردشگری استان آذربایجان شرقی از ارتقای نمایندگی اداره‌ی کل میراث فرهنگی در شهرستان کلیبر به اداره‌ی ویژه خبر داد.

آبدار

سئحراما | سرویس اجتماعی: مدیرکل گردشگری استان آذربایجان شرقی در نشست کارگروه گردشگری شهرستان کلیبر با اعلام این خبر، گفت: با توجه به ظرفیت‌های بی‌بدیل گردشگری و فراوانی آثار تاریخی در این شهرستان، ارتقای این نمایندگی به اداره‌ی ویژه ضروری بود.

مرتضی آبدار افزود: سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، طرح سامان‌دهی و مستند نگاری آثار تاریخی شهرستان کلیبر را آغاز کرده است که بر اساس این طرح، علاوه بر نقشه‌برداری، عکس‌برداری و اعلام وضعیت موجودِ آثار تاریخی شهرستان، حفاظت، مرمت و دریافت سند مالکیت این آثار در دستور کار سازمان قرار می‌گیرد.

وی با بیان این که؛ «به دلیل به اهمیت منطقه‌ی کلیبر و دعوت فرماندار محترم، نخستین اولویت خود را حضور در شهرستان کلیبر قرار داده‌ام»، از دریافت سند مالکیت کاروان‌سرای کلیبر به عنوان نخستین سندی که در حوزه‌ی گردشگری شهرستان کلیبر به نام دولت جمهوری اسلامی ایران و به نمایندگی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی صادر شده است، خبر داد.

مدیرکل گردشگری استان آذربایجان شرقی خاطر نشان کرد: با توجه به این که جنگل‌های ارسباران از سوی ایران نامزد ثبت جهانی در سال ۲۰۱۶ است، حفظ بافت روستایی روستاهای این منطقه اولویت بالایی دارد و کارشناسان سازمان میراث فرهنگی در حال تهیه‌ی الگوی ساخت و ساز مناسب در این منطقه هستند که به زودی ارایه خواهد شد.

وی گفت: با توجه به در جریان بودن پرونده‌ی ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران، در هر سه حوزه‌ی کاری این اداره‌ی کل برنامه‌های ویژه‌یی داریم که در راستای تبریز ۲۰۱۸، شهرستان کلیبر نیز به شایستگی از آن برخوردار شود.

آبدار از شهرستان کلیبر به عنوان یکی از مراکز اصلی اکوتوریسم یا طبیعت‌گردی کشور نام برد و خاطر نشان کرد: با وجود کوهستانی و جنگلی بودن منطقه‌ی کلیبر، آب‌های معدنی و فرصت‌های بی‌نظیر طبیعی این شهرستان اعم از گیاهی و جانوری، باید بر این اساس برنامه‌ریزی‌های دقیقی انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 + 13 =

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: