صفحه‌ی اول » اخبار منطقه‌ی قره‌داغ » اخبار کلیبر » امروز شنبه؛ فردای انتخابات و مسؤولیت منتخب مردم

امروز شنبه؛ فردای انتخابات و مسؤولیت منتخب مردم

سئحراما | یادداشت / دکتر غلامرضا عباسیان*: یکی از مهمترین مسائلی که اذهان عمومی را باید متوجه خود کرده باشد «اختیارات و وظایف نمایندگان مجلس» است. به موجب اصول متعدد قانون اساسی قوانین توسط قوه مقننه از طریق مجلس شورای اسلامی که نمایندگان منتخب مردم هستند، اعمال می‌شود و هر نماینده سوگند یاد می‌کند که به موارد زیر ملتزم باشد:

۱ـ پاسداری از حریم اسلام و نگهبانی از دستاوردهای انقلاب اسلامی
۲ـ رعایت امانت و تقوا در انجام وظایف وکالت
۳ـ پایبندی به استقلال و اعتلای کشور
۴ـ دفاع از قانون اساسی
۵ـ مدنظر قرار دادن آزادی مردم و تامین مصالح آنها

به عبارتی دیگر، وظایف نمایندگان مجلس دارای دو وجه تقنینی و نظارتی است که دامنه مسولیتها، وظایف و اختیارات آنان را ترسیم می کند. از اینرو؛ جایگاه مجلس شورای اسلامی در دو بعد قانونگذاری و نظارت بسیار رفیع است و نمایندگان در برنامه‌ریزی و سیاستگذاری‌های کلان جامعه از قدرت و توانایی‌های لازم برخوردار هستند.

این در حالی است که بسیاری از توده مردم بویژه در اقصی نقاط کشور و مناطق محروم مانده نسبت به وظایف نمایندگان مجلس آگاهی عمیقی ندارند و انتظار دارند آنها وظایف مدیران دستگاه‌های اجرایی را انجام دهند که البته در اغلب موارد این نوع تلقیات از سوی کسانیکه داعیه نمایندگی مردم را در ایام رقابتهای انتخاباتی در سر می پرورانده اند ، در راستای “وعده و وعید های بی اساس و اغوا کننده ” که موضوع یاداشت قبلی بود، ایجاد و بلکه تعمیق داده شده است و می شود.

در یاداشت قبلی، مردم شریف هم ولایتی خودم و نامزدهای معزز را به عبرت آموزی از پندها و تجارب تاریخی فرا خواندم و اینک وقت آن رسیده که منتخب احتمالی مردم منطقه در مقام ارزیابی و قضاوت هم وظایف و اختیارات قانونی خود و هم رفتارهای انتخاباتی خود برآید که البته مسیر بازگشت به واقعیتها در صورت تناقض در شعر و شعور، ادعا و حقیقت هر چند که دشوار است، اما غیر ممکن نیست.

شناخت و تجربه عمومی ما از مردم خودمان کفایت می نماید تا قضاوت کنیم که در طول ایام کوتاه تبلیغات انتخاباتی چه بسا گرفتار جناح بندیهای مقطعی و عمدتا هیجانی شده باشند ، اما اینک زمان و نوبت اتحاد ویکدلی فرار رسیده است تا مطالبات به حق خود را دنبال کنند و گرنه خسران بزرگی که استمرار تقرقه ها در دهه های اخیر عارض آنان کرده است ، همچنان استمرار خواهد یافت.

مسئولیت، شان و بصیرت منتخب مردم نیز ایجاب می کند که خود را نه در حرف بلکه در کردار و رفتار نماینده کل مردم منطقه بداند و فرصت مصادره شخصیت حقوقی و حقیقی خود را به کسانیکه احیانا برای این منظور کمین کرده اند، ندهد.

نباید بر عادت مالوف تسویه حسابهای جناحی (نظیر هر کس با ما نیست ،بر ماست) ، تغییرات و جابجاییهای اتوبوسی از تغییر آبدارچی مدرسه گرفته تا مدیران ادارات و سازمانها اندیشید. نمایندگی مقامی بس رفیع و جلیل است و تکلیف منتخب مردم عینیت بخشیدن به شعارهای انتخاباتی (امیدواریم که در طرح اولیه آنها عقلانیت حاکم بوده باشد) است. نباد غافل از روزی بود که سوء عملکرد به قیمت سلب اعتماد نظام و ملت تمام شود که خسارتی بزرگتر از این سراغ نتوان گرفت.

از مردم عزیز؛ از پدران و مادران عزتمند، از جوانان و بویژه از دانشگاهیان و فرهنگیان و کلیه آحاد مردم انتظار می رود که مطالبه گر رای ذیقیمت خود بوده و برای انی مهم سازکارهای مناسبی را تدبیر کنند تا ضمن بررسی کارشناسی و انتقال مشکلات و معضلات منطقه به نامزد پیروز انتخابات در طول دوره ئمایندگی هم وی را در مسیر ایفای مسولیت خیرش یاری کنند و بلکه مهمتر آز آن وی را مکلف به پاسخگویی و ارایه گزارشات ادواری و مستمر نموده و بر عملکرد وی که معیار ارزیابی چهار ساله خواهد بود، نظارت دقیق و مستمر اعمال کنند.

*: عضو هیئت علمی دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه + نه =

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: