صفحه‌ی اول » اخبار » انقلاب در نسخه‌های پزشکی؛ چهار روز دیگر در نیویورک

انقلاب در نسخه‌های پزشکی؛ چهار روز دیگر در نیویورک

سئحراما | سرویس اجتماعی: از ۴ روز دیگر، یعنی از ۲۷ مارس، در نیویورک، دیگر نسخه‌های کاغذی که با دست‌خط پزشکان تهیه شده‌اند، اعتباری نخواهند داشت و همه‌ی پزشکان ملزم شده‌اند که با سیستم جدید انطباق پیدا کنند. جریمه‌هایی برای آن‌هایی که نتوانند خود را با سیستم الکترونیک تحویز دارو وفق دهند، در نظر گرفته شده است.

این کار نویدبخش آن است که دیگر مسایلی مثل دست‌خط بد به فراموشی سپرده شود و از آن پس دیگر شاهد سوء استفاده‌های دارویی برخی از بیماران برای تهیه‌ی داروهای شبه‌مخدر و مسکن غیرضروری نباشیم، مشکلی که باعث شده بود تنها در سال ۲۰۱۳، بیش از ۱۲۰۰ مورد مرگ پیش بیاید.

البته قرار بود این تحول یک سال پیش رخ بدهد، اما برخی از ملاحظات، از جمله مسائل امنیتی مربوط به نرم‌افزار باعث شد که کار به تأخیر بیافتد.

تا ماه ژانویه سال میلادی جاری، ۶۰ درصد از پزشکان و تجویزکنندگان دارو، توانستند سیستم الکترونیک نسخه‌ی دارو را یاد بگیرند.

در مقام عمل مشکلات دیگری هم به کمین نشسته‌اند، مثلاً در سیستم جدید بیماران باید داروخانه‌‌یی که قرار است دارو را از آن بخرند، از چند داروخانه‌ی پیشنهادی انتخاب کنند، حالا اگر دارو گران باشد و بیمار قدرت تهیه‌ی آن را نداشته باشد، یا این که یک داروخانه دارو را نداشته باشد، نسخه‌ی اولیه حتما باید طی مراحلی باطل شود و دو باره یک نسخه‌ی جدید تهیه شود.

3-17-2016 5-48-11 AM

در ایران هم ما گاه حرف‌هایی در مورد دفترچه‌های الکترونیک یا نسخه‌های دیجیتال می‌شنویم، اما راستش را بخواهید مشکل عمده‌ی ما دیجیتال کردن و سایبری کردن کارها نیست، مشکل این است که خیلی اوقات فاقد سامانه‌های منسجم اجرایی هستیم.

در قسمت بهداشت و درمان، عملاً سیستم ارجاع وجود ندارد، طوری که یک بیمار می‌تواند نزد هر پزشکی که خواست، مراجعه کند. این امر باعث می‌شود که او برای یک مشکل ساده، مثلاً پرفشاری خون، نزد سرشناس‌ترین کاردیولوژیست‌ها برود و گران‌ترین آزمایشات و تست‌ها برایش درخواست شود. یک بیمار در سیستم آشفته‌ی ما، می‌تواند برای یک بیماری ویروسی ساده که خیلی اوقات نیازی به تجویز دارو ندارد، در دوره‌ی چند روزه‌ی بیماری خود، نزد چندین پزشک برود و پزشکان را ملزم به تجویز داروهای تزریقی کند.

به عبارتی هم بیماران و هم پزشکان، در چرخه‌ی معیوبی گرفتار آمده‌ایم که گریزی از آن نمی‌شناسیم. بنا بر این صحبت از دیجیتالی کردن پذیرش‌ها و نسخه‌ها تا زمانی که مشکلات بنیادی ما حل نشوند، بی‌معنی خواهد بود.

مثل این می‌ماند که شما تا پیش از این کاغذی اشتباه می‌کردید و حالا به صورت دیجیتال و حساب‌شده شاهد تجویز غیر منطقی آنتی‌بیوتیک و داروها و پروسه‌های تشخیصی که مورد ندارند، باشید.

اما در یک سیستم اصلاح‌شده هم ما مثل همیشه، مشکلاتی در زمینه‌ی اخذ فن‌آوری داریم:

  • نبود بستر اینترنتی قالب اعتماد
  • ناتوانی پزشکان میانسال و سن بالا در زمینه‌ی یادگیری فن‌آوری‌های جدید
  • توقعات بی‌جای مردمی که به تجویز مقدار زیاد دارو عادت کرده‌اند و فشار آن‌ها به مراجع قانون‌گذار و نظارتی برای بازگشت به سیستم قبلی
  • مشکلاتی که احتمالاً باعث خواهند شد، تجویز و تهیه برخی‌ از داروهای ضروری در مراحل نخستین اجرای چنین طرحی، دشوار شود یا محدودیت‌های بی‌معنی پیدا کند.
  • استفاده از نرم‌افزارهای ناکارآمد که مناسب نیاز طراحی نمی‌شوند.
  • بی‌توجهی به امنیت اطلاعات و حریم خصوصی بیماران
  • فقدان سامانه‌های اصلاحی برای جمع‌آوری بازخورد و اصلاح تدریجی سیستم‌های مکانیزه‌شده و دیجیتال
  • احتمال مقاومت یا دور زدن قانون توسط مراکز پزشکی، شرکت‌های تهیه و توزیع دارو و تجهیزات پزشکی یا پزشکانی که در یک سیستم دیحیتال، ممکن است عملکردشان شفاف و سؤال‌برانگیز شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − پنج =

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: