صفحه‌ی اول » اخبار » بهره‌برداری از فرصت‌ها نیازمند باور و اراده‌ی مشترک مسؤولان محلی

بهره‌برداری از فرصت‌ها نیازمند باور و اراده‌ی مشترک مسؤولان محلی

رییس انجمن علمی گردشگری شمال‌غرب کشور گفت: منطقه‌ی کلیبری کی از پرجاذبه‌ترین مکان‌های گردشگری طبیعی (جنگل‌ها و مراتع)، مصنوعی (قلعه ها، تفرج‌گاه‌ها، مناطق باستانی و…) و وجود صنایع مختلف دستی و معدنی، دارای نعمت های خدادادی عظیمی است که  بهره‌برداری از آن‌ها نیازمند یک اراده و باور مشترک مسؤولان محلی است.

گروه تلگرامی خط سومی‌های شهرستان کلیبر با اعلام قبلی از سوی مدیر این گروه میزبان دکتر غلامرضا کریمی بود تا به سؤالات اعضای گروه در حوزه‌ی گردشگری پاسخ بگوید.
افشین یعثوبی، مدیر گروه تلگرامی خط سومی‌های کلیبر در آغاز با خیر مقدم‌گویی نوشت: سلام ودرود دکتر کریمی بزرگوار، به گروه خط سوم خوش آمدید.امشب شهرستان کلیبر میزبان جنابعالی است. مبحث امشب ما در خصوص صنعت گردشگری و وضعیت این صنعت در کلیبر که یکی ازگوشه های زیبای این کشور است. دکتر جان سپاسگزارم از حضور جنابعالی وقبول زحمت..
یوسف یزدانی بالان، یکی از کاربران عضو این گروه پرسید؟ سوال اول من اینه که چرا در ایران به گردشگری و صنعت توریست آنچنان که باید ارزش داده شود نشده ؟
دکتر-غلامرضا-کریمیدکتر کریمی پاسخ داد: با سپاس و تشکر مجدد از اعضای محترم گروه اصولاً بحث درباره اصطلاحات فنی در هر حوزه علمی و ارائه تعریف یا چارچوبی مشخص از این مفاهیم ضروری است؛ از انجایی به علت پیچیدگی گردشگری و از طرف هر یک از دیدگاه خود به آن می‌نگرند و انتظارات خاصی دارند و بر همین اساس نیز در کشور ما هنوز جزو اولویت های اقتصادی یا فرهنگی قرار نگرفته است.
استاد مدیریت گردشگری دانشگاه های تبریز افزود: همچنین در کشور ما اولا” از نظر منابع( عوامل) گردشگری دارای مزیت نسبی است . ثانیا” علی رغم وجود زمینه های مساعد در صنعت گردشگری، این صنعت در کشور به جایگاه خود دست نیافته است و ثالثا” اینکه سهم ایران از درآمدهای گردشگری جهانی بسیار ناچیز است …
وی ادامه داد: عواملی که مانع رشد این صنعت مهم در کشور ما عبارتند از عامل زیر بنایی – عامل سیاسی، عامل فرهنگی .منابع انسانی. عامل مدیریتی-سیاستگذاری و عامل اقتصادی که البته پس از تجزیه و تحلیل ثابت شده که ضعف امکانات زیربنایی و زیرساختی از مهمترین موانع توسعه گردشگری بوده و پس از آن موانع و مشکلات سیاسی و موانع فرهنگی بیشترین اثر را در عدم توسعه گردشگری در کشورمان داشته اند

امیر منصوری، یکی دیگر از اعضای گروه تلگرامی خط سومی‌ها پرسید: با سلام و وقت به خیر خدمت همه ی عزیزان.آقای دکتر با توجه به اینکه فصل گردشگری به خاطر شرایط اب و هوایی در شهرستات ما محدود است وبه تبع ان سرمایه گذاری در این زمینه اکثرا بازدهی مثبت ندارد خصوصا در بحث هتل ها که متاسفانه همگی زیان ده هستند .ایده ال ترین راه حل این مشکل از نظر حضرتعالی چه می باشد؟
رییس انجمن علمی گردشگری کشور پاسخ داد: یکی از فاکتورهای مهم توسعه گردشگری در مناطق مستعد اقلیم و تغییرات آب و هوایی که صنعت گردشگری را تحت تاثیر قرار می دهد در شهرستان کلیبر نیز با توجه به موقعیت منحصر به فرد طبیعی دارای توانمندی هاوجاذبه های متنوع اقتصادی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی می باشد به طور مثال برای خروج از تک فصلی بودن می توان برای هر یک از فصول چهارگانه برنا مه ریزی کرد برای فصل پاییز جنگلهای زیبای ارسباران و رود ارس به عنوان دو پدیده طبیعی که بر اقلیم منطقه مؤثر بوده و موقعیتی بسیار مطلوب از نظر جغرافیایی را فراهم ساخته می تواند شرایط را برای گردشگری در تمام ماههای فصل پاییز فراهم نموده یا برگزاری جشنواره برداشت انار کلیبر وجاذبه های تاریخی قلعه بابک و پلهای خدا آفرین که همانند کلوکسیون جاذبه های گردشگری ارسبارن از اهمیت خاصی برخوردار است. یا برای فصل بهار جشنواره های متنوعی را مانند سوارکاری قره قیه که در گروه گردشگری ورزشی قرار دارد برنامه ریزی کرد. در نهایت اطلاع رسانی مناسب و اصولی برای جاذبه های متنوع ارسباران ،تنوع سازیبازارگردشگری شهرستان کلیبر و ارسباران قیمتگذاری متمایزبرای تاسیسات گردشگری مانند هتلها و دفاتر خدمات مسافرتی و هواپیمایی و نیزایجادمشوقهایی برای فعالین بخش خصوصی در گردشگری دردوران کم رونق باید به عنوان استراتژی خروج از تک فصلی بودن گردشگری منطقه کلیبر پیشنهاد می شود.
امیر منصوری در ادامه پرسید: اقای دکتر به نظر شما ایا یک برنامه جامع و مدون وجود دارد تا همه مردم از بحث گردشگر وگردشگری منتفع بشوند یا خیر؟ لطفا با ذکر دلیل.
دکتر غلامرضا کریمی پاسخ داد: داشتن برنامه جامع اصولی و مبتنی بر دانش از ملزومات اساسی توسعه گردشگری می باشد که متاسفانه این موضوع مغفول مانده است و در صورت که برنامه قابلیت اجرایی پیدا کند به علت اینکه این صنعت در مقایسه با سایر بخشهای اقتصادی از لحاظ ایجاد تولید، درآمد و اشتغال از اهمیت بالایی برخوردار است قطعا همه مردم بهره مند خواهن شد.
کارشناس مسؤول شوراهای استان خاطرنشان کرد: در این خصوص کافیست که با مقایسه بین درآمدهای گردشگری ایران و سایر کشورها ملاحظه فرمایید که سهم ایران از این درآمدها تنها یک درصد است و این امر حاکی از آن است که در برنامه های عمرانی و توسعه کشور به گردشگری جدی توجه نشده است.
به طور مثال همین کشور همسایه و نزدیک ما کشور ترکیه که به طور اصولی گردشگری را به عنوان یک استراتژیک توسعه اقتصادی هدف قرار داده و تقریبا تمام برنامه های راهبردی در این خصوص طی ۲۰ سال گذشته محقق شده.
منصوری مجدداً پرسید: آقای دکتر به نظر شما کدام یک از گزینه های زیر بیشترین تاثیر را در جذب گردشگر به منطقه خواهد داشت؟ ۱) مردم منطقه ۲) مقامات شهرستانی و ادارات مرتبط با بحث گرشگری۳) مقامات استانی ،لطفا با ذکر دلیل.
دکتر کریمی گفت: با توجه به فرا بخشی بودن این صنعت همه عواملی که اشاره فرمودین سهم مشخصی در توسعه صنعت گردشگری دارند به طور واضح عرض کنم مردم منطقه به عنوان جامعه میزبان نقش اساسی دارند.هر یک از مقامات محلی و استانی مشخصا تکالیف ویژه ای در این خصوص دارند که در صورت انجام این تکالیف و ایجاد عزم ملی این صنعت در منطقه حرکت جهشی خواهد داشت.
وی اضافه کرد: البته برای عملکرد صحیح و توسعه گردشگری نباید کلیبر جدا از مجموعه عظیم ارسباران دید قطعا توسعه گردشگری منطقه اتفاق خواهد افتاد که برنامه ریزی جامع توسعه گردشگری ارسباران صورت بگیرد زیرا از نظر ویژگی های اکولوژیک،حیات وحش، میراث فرهنگی و زیبایی شناسی دارای مشخصه های ممتازی است و محل انحصاری رویش گونه های نادری از گیاهان در ایران است. از نظر جغرافیایی گیاهی نیز محل بر خورد سه اقلیممختلف خزری، قفقازی و مدیترانه ای است.این منطقه به لحاظ ویژگیهای منحصر به فرد طبیعی در سال ۱۳۵۴ از طرف یونسکو عنوان ذخیره گاه زیست کره را نیز دریافت نموده و از شهرت جهانی برخوردار و به عنوان فسیل زنده نیز معروف است.

منصوری آخرین سؤال خود را چنین مطرح کرد: اقای دکتر شما تا چه حد با این مسئله که عده ای مطرح می کنند (تنها راه حل پیشرفت کلیبر توسعه صنعت توریسم و توجه بیش از پیش به بحث گردشگری است) موافقید؟
استاد مدیریت گردشگری دانشگاه‌های تبریز پاسخ داد: جناب آقای منصوری عزیز همانطور که مستحضرید توسعه شهرستان کلیبر بر سه محور گردشگری و معدنی و کشاورزی هدف گذاری شده و برای هر یک از این محورها برنامه های راهبردی تعریف شده ولی تحقق این برنامه عوامل متععد نیاز دارد.از قبیل تامین زیرساختها-تخصیص بودجه مناسب-اصلاح ساختار مدیریتی و نهایتا عزم جدی و باور مشترک مسئولان محلی .اگر خارج از حوصله جمع گروه نباشد ریز محورها را توضیح میدادم
تورج اسمعیل‌زاده نیز پرسید: باسلام خدمت اعضای محترم و مدیر ارجمند گروه و عرض خوش آمدگویی محضر دوست و سرور ارجمند جناب دکتر کریمی، سوال بنده: با توجه به سند چشم انداز بیست ساله که صنعت توریسم و گردشگری در تدوین آن در اولویت چهارم قرار گرفته، این اولویت از نظر عملیاتی در کشور، استان و خصوصا منطقه ارسباران تا چه حد کاربرد داشته و چه اقداماتی منتج به نتیجه و فواید برای ارسباران و کلیبر داشته است.
رییس انجمن علمی گردشگری کشور  در شمالغرب پاسخ داد: بنده هم خدمت حضرتعالی سلام و ادب دارم .چشم انداز ۲۰ ساله ای که تدوین و ابلاغ شده در واقع یک برنامه بلند مدت است که قرار است برنامه های پنج ساله توسعه کشور در همان راستا تدوین وتصویب و ابلاغ شود که موضوع گردشگری نیز به خوبی دیده شده که کشور ایران سالانه حدود ۲۰ میلیون نفر گردشگر خارجی در پایان چشم انداز تجربه کند.بر همین اساس تنها در برنامه پنج ساله چهارم توسعه (دولت اصلاحات) به موضوع توسعه گردشگری پرداخت شده و در قانون برنامه توسعه پنجم (دولت عدالت و مهروزی اصولگرایان)در حد بسیار ضعیفی به این صنعت اشاره شده که هرگز تحقق نیافت.ولیکن در برنامه ششم توسعه که بزودی جهت بررسی و تصویب توسط دولت تدبیر و امید به مجلس شورای اسلامی تقدیم می شودکه قرار است به موضوع گردشگری به طور جدی پرداخته شود.در این خصوص نقش نمایندگان مجلس نیز بی تاثیر نخواهد بود.
حسین رزمجو: اقاى دکتر با توجه به سنوات امنیتى و مشکل تراشى هاى محیط زیست و منابع طبیعى چگونه میتوان سرمایه گذار بخش خصوصى را تشویق به سرمایه گذارى براى ایجاد امکانات نا محیا کرد. وظیفه مسولان در این راستا چگونه باید باشد.
حسین رزمجو پرسید: در حوزه‌ی اقتصاد خرد گردشگرى و ایجاد مشاغل مربوطه چه پىشنهادى دارید؟
مهدی بیگ‌زاده نیز این سؤال را مطرح کرد که: با عرض سلام و خسته نباشی ؛!چرا در کشور ما قبل از این امکانات زیر بنایی و رفاهی داشته باشیم به فکر جذب توریسم هستیم!ما فرق توریسم با گردشگری رو زیاد نمی دونیم !ایا واقعا شهرستان کلیبر شهر. توریستی,هست یا نه نسبت به شهرهای توریستی دیگر متشکرم.
بهلول عطازاده هم با انتشار دو عکس از تجمع گردشگران در کلیبر (مربوط به سال ۱۳۸۱) گفت: اجاره بدهید مشکل گردشگری را در چند جمله خلاصه کنم . بنظرم گردشگر اکثر مشکلات موجود را متواند فدای طبیعت بکر کلیبر کند اما یک مو ضوع را نمی تواند تخمل کند و آن کلمه آزادی است .اگر ما سال ۸۰ و ۸۱ را بیاد بیاوریم تنها با اجرای یک بند از آزادی یعنی اجرای موسیقی سنتی خودمان هنوز هم به بهانه آن مطمعن ام روزانه صد هزار گردشگر خواهیم داشت . وبا اجرای بند دوم یعنی آزادی فرهنگی روزانه دویست هزار و… ودیکر لازم نیست بدنبال سرمایه گذار باشیم بلکه آنموقع آنها از ما التماس سرمایه گذاری در شهر میکنند.

اجرای برنامه‌های فرهنگی برای تجمع عظیم گردشگران در کلیبر - 1381 - عکس از بهلول عطازاده تجمع عظیم گردشگران در کلیبر - 1381 - عکس از بهلول عطازاده

رییس انجمن علمی گردشگری کشور  در شمالغرب در پایان گفت: با سپاس فراروان از حضرتعالی و سایر دوستان عزیز که دغدغه توسعه منطقه کلیبر را دارند. لازم میدونم موارد زیر جهت جمع بندی عرایضم تقدیم نمایم.اصلى‌ترین و مهمترین محور توسعه آنها قلمداد مى‌شود.
با توجه به موقعیت خاص این منطقه به نظر میرسد توسعه شهرستان کلیبر مبتنی بر سه بخش کشاورزی-گردشگری -معدنی صورت بگیرد.
– تسریع در ایجاد زیرساخت براى احداث اقامتگاهها
– آموزش مردم محلی به عنوان آشنایان نقاط مختلف منطقه برای راهنمایی گردشگران و توریست ها در فصول گردشگری.
– تعیین مناطق ویژه در محیطهاى جنگلى و حفاظت شده به منظور ایجاد تاسیسات مناسب رفاهى و استراحتگاهى گردشگران و سیاحت گران
– ایجاد کارخانجات صنایع تبدیلی، لبنی، گوشتی و کنسانتره و سرمایه گذاری در صنایع دستی منطقه و ایجاد کارگاههای زودبازده مرتبط با این بخش موجب رونق و ارتقاء درآمد مردم منطقه خواهد بود.
– ایجاد موزه حیات وحش با توجه به تنوع گونه های جانوری کمیاب و منحصر به فرد در منطقه ارسباران
– تلاش در جهت ثبت معنوی آداب و سنن عشایر منطقه ارسباران به عنوان فرهنگ مردم.
– برگزاری سالانه جشنواره عاشق های ارسباران و سوارکاری و برداشت زغال اخته واناربه عنوان نماد های منطقه.
– با توجه به پیشنهادات و راهکارهای ارئه شده باید این امر مورد توجه قرار گیرد که: منطقه کلیبریکی از پرجاذبه ترین مکان های گردشگری طبیعی(جنگل ها و مراتع)، مصنوعی( قلعه ها، تفرج گاهها، مناطق باستانی و…) و وجود صنایع مختلف دستی و معدنی دارای نعمت های خدادادی عظیمی هست که نیازمند یک اراده و باور مشترک مسئولان محلی است.

گفتنی‌ست: این کنفرانس تلگرامی بین ساعت ۲۲ تا ۲۴ شامگاه روز جمعه، بیستم آذرماه جاری در بستر گروه تلگرامی خط سومی‌های کلیبر اتفاق افتاد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × دو =

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: