صفحه‌ی اول » اخبار منطقه‌ی قره‌داغ » اخبار کلیبر » جمع‌آوری بیش از ۳۰ تن زباله از مناطق گردشگری

جمع‌آوری بیش از ۳۰ تن زباله از مناطق گردشگری

شهرداری کلیبر امسال به دلیل پاره‌یی مشکلات و مسایل حاشیه‌یی نتوانست عوارضی وکمپ قلعه‌دره‌سی را به بخش خصوصی واگذار نماید و لذا راساً دست به کار شد و با تجاربی که در سنوات قبل به دست آورده بود کنترل و مدیریت منطقه را در دست گرفت؛ شهردار کلیبر این را گفت.

کمال-امید-شهردار-کلیبر

عوامل شهرداری در مدت مذکور و یک هفته قبل از آن تدارک و تدابیر ویژه‌یی را در نظر گرفته بودند. مجموعاً ۱۵ نفر نیروی ستادی و خدماتی در محل دست به کار بوده و حضور داشتند و با کمال صداقت و خوش‌رویی ارائه‌ی خدمات می‌کردند.

کمال امید در ادامه با بیان این که؛ به لطف خدا امسال تا حدودی توانستیم رضایت‌مندی مهمانان را به‌دست آوریم، ‌با اشاره به آمار ارایه شده از سوی فرماندار کلیبر در نشست شورای اداری شهرستان، از ورود حدود ۲۰۰ هزار گردشگر به مناطق مختلف شهرستان در تعطیلات عید سعید فطر، تعداد گردشگران و میهمانان شهر کلیبر را بیش از۳۰۰۰۰ نفر ارزیابی کرد و گفت: در تعطیلاتِ اخیر کل قبوض صادره سواری ۸۲۰۰ برگ، مینی بوس ۶۰ برگ و اتوبوس ۴۰ برگ بود که مجموع در آمد حاصله از این محل ۴۲۲۰۰۰۰۰۰ ریال می‌باشد.

وی اضافه کرد: در داخل کمپ با توجه به محدودیت امکانات چیزی در حدود ۲۸,۰۰۰,۰۰۰ ریال درآمد داشتیم.
شهردار کلیبر ادامه داد: در محل اخذ عوارض، همکاران مستقر ضمن عرض خوش‌آمدگویی به مهمانان، قبض مربوطه را ارایه و در کنار آن برای حفظ طبیعت و جلوگیری از تخریب و آلودگی آن یک کیسه زباله تحویل و راهنمایی‌های لازم را ارائه می‌کردند. در داخل کمپ نیز مدیریت و عوامل خدماتی در تمامی ساعات شبانه‌روز حاضر و به ارائه‌ی خدمات مشغول بودند. خدمات ارائه شده شامل تنظیف محوطه‌ی کمپ، جمع‌آوری زباله و حمل آن، تنظیف سرویس‌های بهداشتی، تأمین آب شرب و سایر خدمات مربوط بود.

امید اظهار کرد: کلیه‌ی شیرآلات سرویس‌های بهداشتی و تأسیسات برقی آن، رنگ‌آمیزی درب‌ها و پنجره‌ها و تعویض سطل‌های آشغال یک هفته قبل انجام و آماده شده بود و مأمورین خدماتی هر از گاهی نسبت به تی‌کشی و جمع‌آوری زباله‌های سرویس‌های بهداشتی اقدام می‌کردند و دو نفر از نیروهای ستادی شهرداری نیز برای پاسخ‌گویی در محل حاضر و مسایل و مشکلات را رصد و در رفع آن فعالیت می‌نمودند. لازم به یاد‌آوری است در حین تعطیلات اخیر و متعاقب آن همکاران خدمات شهری بدون وقفه حداقل به مقدار ۳۰ تن پسماند و زباله‌های مناطق گردشگری را جمع‌آوری، حمل و دفع کرده‌اند که جا دارد از زحمات و همکاری‌های بی‌غل و غش این پیشگامان پاکیزگی و نظافت تقدیر و تشکر گردد.

اهم مشکلات و نواقص موجود از زبان شهردار

کمال امید مهم‌ترین مشکلات موجود در منطقه‌ی گردشگری کلیبر را به شرح زیر برشمرد:

نبود فضای پارکینگ خودرو، نبود سرویس بهداشتی در مسیر جاده (از کلیبر تا تفرجگاه مکیدی‌دره‌سی)،

عدم وجود تانکر آب در طول مسیر، نبود روشنایی برق در طول مسیر به‌ویژه از شهر تا روستای شجاع آباد. ناگفته نماند که در جریان سفر سال گذشته رئیس محترم جمهوری به استان و نماینده‌ی اعزامی به شهرستان، برق‌دار نمودن مسیر کلیبر تا قلعه دره‌سی پیشنهاد و مورد تصویب قرار گرفته بود که امید است انشاءاله با پیگیری نماینده و فرماندار دلسوز شهرستان به زودی جامه‌ی عمل بپوشد.

عدم هماهنگی ارگان‌های متولی از جمله ادارات محیط زیست، منابع طبیعی، بهداشت محیط و اداره‌ی گردشگری در ارائه‌ی نظر و تدابیر به منظور جلوگیری از تخریب و حفظ طبیعت و پاک‌سازی آن.

عدم همکاری اتاق اصناف و اتحادیه‌های صنفی در توجیه و آموزش اصناف و پیشه‌وران مبنی بر حسن برخورد با مهمانان و تکریم آنان، گذاشتن سطل آشغال در محل کسب و نظافت محیط و محل فعالیت‌شان که تاثیر به‌سزایی در جذب و جلب مشتری به خصوص گردشگران دارد. و انتظار داریم که اتاق اصناف، مأمور و بازرس ویژه‌یی در ایام تعطیلات در این خصوص داشته باشد و با برگزاری جلسات توجیهی کسبه و ارائه دهندگان خدمات را به مسایل آگاه و واقف نماید.

شهردار کلیبر اضافه کرد: مسأله‌ی دیگر این که تعدادی از شهروندان و همشهریان که در باغات خویش خانه‌باغ و امکان اسکان دارند، می‌توانند با برگزاری جلسات توجیهی و برای تأمین اقامت تعدادی از مهمانان این اماکن را از طریق اجاره واگذار کنند و این مو می تواند به یک محل درآمد برای این عزیزان باشد. در این میان شورای محترم شهر می تواند بعنوان پل ارتباطی شهرداری با شهروندان ابتکار عمل را بدست گیرد .

کمال امید تهیه‌ی طرح جامع گردشگری برای مناطق گردشگری منطقه را یکی از مهمترین مسایل در تامین زیر ساخت‌ها دانست و افزود: می‌توان بر اساس طرح جامع گردشگری کلیه‌ی نیازهای گردشگری شهر و شهرستان را درآن داخل و مشکلات موجود را مدیریت کرد.

عضو کارگروه گردشگری شهرستان کلیبر ادامه داد: همان طوری که می‌دانید شهر کلیبر در چند سال اخیر به یکی از قطب‌های گردشگری منطقه‌ی شمال غرب کشور تبدیل یا حداقل شناخته شده است و مسؤولین و مقامات شهرستان و استان به این مسأله واقف و آگاه می‌باشند لذا انتظار داریم که مسؤولین رده بالای استانی به خصوص استاندار و معاونت محترم عمرانی عنایت و دستور ویژه‌یی در تأمین اعتبار برای تملک پارک مسافر حداقل به مساحت ۲ هکتار در داخل شهر صادر نمایند. البته؛ می‌توان با استفاده و بهره‌گیری از تسهیلات بانکی نیز به این مهم پرداخت.

امید در پایان خاطرنشان کرد: ادارات راه و شهرسازی و برق با برق‌دار نمودن مسیر جاده‌ی اهر، حد فاصل نیروگاه و مدخل شهر می‌توانند در توسعه‌ی فضای اسکان موقت نقش ایفا نمایند. سایر ارگان‌های ذی‌ربط نیز با هماهنگی می‌توانند در فواصل مختلف با نصب شیر برداشت و احداث سرویس بهداشتی این محل‌ها را مدیریت وگامی برای حل مشکل بردارند.

وی اظهار امیدواری کرد: با تدابیرنماینده و فرماندار محترم که به حق عنایات و حساسیت‌های ویژه‌یی در توسعه‌ی اصولی مناطق گردشگری شهرستان دارند این پیشنهادات با بررسی کارشناسی مد نظر و مشکلات موجود مرتفع گردد. انشااله.

۲ دیدگاه‌ها

  1. دست شهردار و کارکنان درد نکنه ولی شما که میتوانید رضایت نسبی مهمانان آشغال تولید کن را به دست آورید بی زحمت سری هم به چاله و دستندازهای محلات کوچولو و محله بالا بزنید ساکنان این محلات هم ایرانی هستند و از محلات قدیمی و اصیل ، انشالله که شهردار فهیم و کاربلد و کاردان ما توسعه همجانبه شهر مان را سرلوحه کار خود قرار دهند از پیشنهادات سازنده و به درد بخوری هم که داده اید ممنون اگر به این پیشنهادات مختصری عمل شود تحول قابل توجهی در گردشگری این شهرستان بوجو خواهد آمد .

  2. باسلام به مدیر محترم این سایت وشما خوانندگان عزیز

    دوستان من اصلیتم بنابی ولی در میانه مسئول اداره ای هستم که علاقمند و عاشق طبیعت بی نظیر کلیبر هستم و شاید بتوانم به راحتی ادعا کنم که سالی نشده که من اقلا دو یا سه بار به این شهرستان سفر نکرده باشم ولی در تعطیلات عید فطر امسال به مکیدی دره سی ، آینالو و قلعه بابک رفتم واقعا از آنهمه زباله به خصوص بعداز هتل بابک تا سه راهی آینالو مخصوصا بین شجاع آباد و مکیدی دره سی متاسف شدم وبدتر از آن پنجشنبه ( ۹۵/۰۵/۰۱) دوباره با تنی چند از میهمانان اداری مان از تهران، به همون مناطق گذری داشتیم . باور کنید وبه خدا قسم که همان زباله ها ودرهمان محل ها باقی بود ند وبوی گندشان همه جا را فراگرفته بود وعلاوه از آن طبیعت بی مثال کلیبر وآن منطقه ی زیبا را زشت و بد منظر نشان می داد ومن دوسه بار با فرمانداری تماس گرفتم ولی موفق نشدم چون پاسخگوی تماس های من سربازی بود که فقط اظهار داشتند که: «کشیک نیامده» ومن در اینترنت دنبال سایتی که به مسائل این شهرستان پرداخت کند نگاه کردم و سایت شما را شایسته تر وگویاتر دیدم حالا خواهش میکنم با وجود دو محل اخذ عوارض ( یکی در خروجی کلیبر به طرف قلعه بابک ودیگری در مکیدی دره سی آنهم با آن برخوردهای ناشایست) حیف است که به این تابلوی زیبای جلوه ی خلقت الهی یعنی طبیعت کلیبر اینگونه بی حرمتی شود و با عدم جمع آوری زباله در گردشگران ومسافران این منطقه ی زیبا ایجاد بدبینی نماید
    خواهشا از مسئولین بخواهید در این خصوص به مسئولین ونهادهای مربوطه تذکر ات لازم وجدی عنایت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − 7 =

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: