صفحه‌ی اول » اخبار منطقه‌ی قره‌داغ » اخبار کلیبر » خرید تضمینی گندم با تأکید بر پرداخت فوری مطالبات کشاورزان

خرید تضمینی گندم با تأکید بر پرداخت فوری مطالبات کشاورزان

معاون فرماندار کلیبر بر پرداخت فوری مطالبات کشاورزان در خرید تضمینی گندم، تأکید خاطر نشان کرد: بنا به سیاست حمایتی دولت، این مبالغ به حساب بدهی آنان در بانک منظور نمی‌شود.
خرید تضمینی گندم سال 1395 کلیبر
نشست بررسی مسایل و ظرفیت‌های شهرستان کلیبر برای خرید تضمینی گندم در سال ۱۳۹۵

سئحراما | سرویس اجتماعی: معاون فرماندار کلیبر در نشستی که به منظور بررسی خرید تضمینی گندم، مسایل پیرامونی و ظرفیت‌های شهرستان در این باره تشکیل شده بود، گفت:  با توجه به آمار بارش در شهرستان کلیبر پیش‌بینی می‌شود؛ بییش از ۲۵ هزار تن گندم در این شهرستان تولید شود.

به گزارش سئحراما؛ رحیم قاسم‌زاده تصریح کرد: در سال گذشته بیش از ۱۳ هزار تن گندم از کشاورزان شهرستان کلیبر خریداری شده بود در حالی که ظرفیت ۱۶ هزار تنی سیلو و انبارهای گندم در شهرستان، فرصت کافی برای افزایش ۲۵ درصدی خرید تضمینی گندم از کشاورزان کلیبری را در اختیار متولیان این امر قرار می‌دهد.

قاسم‌زاده با اشاره به این که یک‌بار در کشور برای خودکفایی در تولید گندم جشن گرفته شده است، از سوء تدبیرهای گذشته برای عدم حفظ میزان تولید این محصول مهم کشاورزی، اظهار تأسف و تأکید کرد: دولت یازدهم با اجرای سیاست خرید تضمینی گندم و منع واردات آن، رسیدن به هدف خودکفایی در تولید این محصول استراتژیک را دنبال می‌کند.

وی با بیان این که پیش‌بینی می‌شود امسال در سراسر کشور بیش از ۹ تا ۱۰ میلیون تن گندم به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری شود، از تأمین منابع مالی مورد نیاز برای تحقق این امر توسط دولت جمهوری اسلامی ایران خبر کرد و گفت: بنا به تجربیات سال‌های گذشته که کشاورزان استان‌های جنوبی کشور به دلیل تحویل زودتر محصول خود، پیش از کشاورزان مناطق شمالی و سردسیری در ردیف پرداخت مبالغ گندم تحویلی به دولت قرار می‌گرفتند – و نتیجه‌ی آن تأخیر پرداخت مطالبات کشاورزان در استان‌هایی مثل آذربایجان شرقی بود – نامه‌نگاری‌هایی توسط استانداری و فرمانداری‌ها برای تعیین سهمیه‌ی استان‌های مختلف انجام شده است تا تأخیر ناخواسته در پرداخت مطالبات کشاورزان نداشته باشیم.

رحیم قاسم‌زاده در ادامه همچنین از تدابیر ویژه‌ برای تکمیل فوری لیست ثبت محصول خریداری شده برای پیش‌گیری از تأخیرات ناخواسته در پرداخت مطالبات کشاورزان خبر کرد و افزود: مراکز خرید موظف‌اند همه روزه پیش از پایان ساعت کاری بانک‌ها لیست فروشندگان را به بانک عامل اعلام کنند و بانک مورد نظر نیز باید همان روز، لیست دریافتی از مراکز خرید را در سیستم ثبت کند.

معاون فرماندار کلیبر خاطر نشان کرد: کشاورزان محترم نیز باید اطلاعات حساب خود را به صورت دقیق و صحیح در اسرع وقت اعلام کنند تا در پرداخت مطالبات‌شان تأخیری به‌وجود نیاید.

بر اساس این گزارش، رحیم قاسم‌زاده با اشاره به بررسی فنی زیرساخت‌های مخابراتی در مراکز خرید که برای جلوگیری از توقف یا تأخیر ارسال اطلاعات به بانک انجام شده است، اضافه کرد: ابزارآلات آزمایشگاهی و دستگاه‌های توزین نیز توسط سازمان استاندارد کالیبره می‌شود تا خطایی در ارزیابی کیفی و کمی محصول، بروز نکند.

وی با تأکید بر نظارت جدی فرمانداری و جهاد کشاورزی بر پروسه‌ی خرید تضمینی گندم خاطر نشان کرد: مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان کلیبر موظف است قبل از آغاز پروسه‌ی خرید، ایزوله بودن سیلوها و انبارهای موجود در شهرستان را مورد بررسی قرار دهد تا مشکلی در نگهداری و ذخیره‌سازی گندم به وجود نیاید.

گفتنی‌ست؛ ظرفیت ذخیره‌ی گندم در سیلوی مولان که در اختیار بخش خصوصی است، ۹ هزار تن و طرفیت انبارهای تعاون روستایی، ۷ هزار تن است.

همچنین قیمت خرید تضمینی گندم از کشاورزان برای سال ۱۳۹۵، بین ۱۲۳۹۶ ریال تا ۱۲۸۵۱ ریال بر اساس مرغوبیت محصول گندم متغیر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × پنج =

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: