صفحه‌ی اول » اخبار منطقه‌ی قره‌داغ » اخبار کلیبر » رأی مردم بر علیه مردم؛ پول اصناف در کجا صرف می‌شود؟

رأی مردم بر علیه مردم؛ پول اصناف در کجا صرف می‌شود؟

سئحراما | سرویس اقتصادی: واحدهای صنفی برای اخذ پروانه‌ی کسب – که شناسنامه‌ی فعالیت این واحدها به شمار می‌رود – مبالغی تحت عنوان هزینه‌ی صدور پروانه‌ی کسب به اتحادیه‌ی مربوطه، اتاق اصناف شهرستان و اتاق اصناف ایران می‌پردازند. علاوه بر این، مبلغی  هم به عنوان حق عضویت سالیانه که مبلغ آن تا یک میلیون و 500 هزار ریال متغیر می‌باشد، به حساب اتحادیه‌ی مربوطه‌ی خود واریز می‌کنند. این مبالغ بر اساس قانون جزو درآمد اتحادیه‌ها و اتاق محسوب شده و باید در مواردی که قانون احصاء کرده است، هزینه شود.

به گزارش سئحراما؛ قانون نظام صنفی جمهوری اسلامی ایران به صراحت اعلام کرده است که درآمد اتحادیه‌ها باید در جهت انجام امورات اداری اتحادیه‌ها و اتاق و نیز آموزش و توان‌مندسازی اصناف هزینه شود.

اتاق و 10 اتحادیه‌ی صنفی شهرستان کلیبر در طول سال 1393 بیش از 500 میلیون ریال از درآمد خود را (تقریباً همه‌ی درآمدشان) هزینه کرده‌اند. اما هیچ برنامه‌یی در جهت آموزش اصناف و توان‌مندسازی ایشان در شهرستان کلیبر به اجرا در نیامده است!

آگاهان به مسایل شهرستان کلیبر با این سؤال مواجه‌اند که آیا خرید لوازم اداری برای اداره‌ی صنعت، معدن و تجارت، نصب کابینت منزل رییس اداره‌ی صنعت، معدن و تجارت، عیدی کارکنان و رییس اداره‌ی صنعت معدن و تجارت و موارد بسیاری از این دست – در حالی که هیچ مجوز قانونی برای این نوع هزینه‌کرد وجود ندارد – جزو وظایف قانونی اتحادیه‌ها به حساب می‌آید؟ اگر پاسخ مثبت است، این نوع هزینه‌ها در رسته‌ی توان‌مندسازی اصناف قرار می‌گیرد یا آموزش واحدهای صنفی؟

بر اساس قانون نظام صنفی جمهوری اسلامی ایران، اتاق اصناف شهرستان مسؤول مستقیم تصویب بودجه‌ی سالیانه و نظارت بر امور اداری و مالی اتحادیه‌ها است. کمیسیون نظارت شهرستان نیز نقش بالادستی دارد. با این حال [#کلیبر همیشه یک استثناست!] کمیسیون نظارت شهرستان کلیبر رأساً اقدام به دریافت تراز مالی برخی از اتحادیه‌ها می‌کند که هیچ، حتا تنظیم صورت‌های مالی این 6 اتحادیه نیز با یکی از کارمندان این اداره است! غیر از این، با دخالت صریح و مستقیم رییس کمیسیون نظارت و اداره‌ی صنعت، معدن و تجارت شهرستان، 6 اتحادیه‌ی مذکور از هرگونه بازرسی و اعمال حق نظارت اتاق اصناف – با وجود دستور صریح رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی و فرماندار کلیبر به عنوان عالی‌ترین مقام اجرایی و نظارتی شهرستان – ممانعت به عمل می‌آورند.

این 6 اتحادیه که دارای دفتر جداگانه‌یی نیز هستند، عبارت‌اند از:

1 – اتحادیه‌ی خوار و بار و لبنیات | به ریاست فتحعلی دنیوی
2 – اتحادیه‌ی مصالح و ابزار آلات ساختمانی | به ریاست فیروز اسدی
3 – اتحادیه‌ی پوشاک و طلافروشان | به ریاست صمد ممی‌زاده
4 – اتحادیه‌ی آرایشگران و خیاطان | به ریاست صمد شکری
5 – اتحادیه‌ی اتومکانیک و فلزکاران | به ریاست علی زارعی‌زاد کلیبر
6 – اتحادیه‌ی نانوایان | به ریاست ولی فریادی

گزارش‌های مکرر و متعددی از پرداخت مبالغ میلیونی فاکتورهای اداره‌ی صنعت، معدن و تجارت، وجوه نقدی به رییس و برخی از کارکنان و بازرسان این اداره و… توسط این 6 اتحادیه گزارش شده است…

با وجود گذشت نزدیک به دو هفته از سفر کمیته‌ی حقیقت‌یاب وزیر صنعت، معدن و تجارت به شهرستان کلیبر، همچنان اسناد مالی و اداری این 6 اتحادیه که بر اساس نص صریح قانون باید در محل دفتر قانونی اتحادیه‌ها نگهداری شود، در اختیار یکی از کارمندان اداره‌ی صنعت، معدن و تجارت قرار دارد و منابع آگاه نگرانی خود را از احتمال دست‌کاری این اسناد و سندسازی غیر قانونی پنهان نمی‌کنند.

هنوز گزارشی از عملکرد کمیته‌ی حقیقت‌یاب وزیر منتشر نشده است. برخی منابع نزدیک به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی گزارش کرده‌اند؛ این کمیته نه تنها دستوری برای رفع موانع غیر قانونی در نظارت بر عملکرد اتحادیه‌ها نداشته، بلکه دستور صریح به لاپوشانی و خرید فرصت برای کاهش فشارها بر اداره‌ی صنعت، معدن و تجارت شهرستان کلیبر – که رییس آن از 21 مهر ماه با حکم رییس سازمان عزل شده است – داشته است.

ناظران آگاه و پیگیر مسایل شهرستان با این پرسش به استقبال گزارش پیشین سئحراما رفتند که؛ کمیته‌ی حقیقت‌یاب وزیر چه گزارشی به وی داده است؟ آیا وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران، حفظ یک رییس اداره‌ی شهرستان را که خطاهای مدیریتی‌اش، منجر به صدور حکم عزل‌اش شد، بر حفظ آبرو و جایگاه ریاست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی ارجح می‌داند؟

اینک اصناف شهرستان کلیبر می‌پرسند؛ آیا ما حق داریم از محل هزینه‌کرد منابع مالی اتحادیه‌های خود با خبر باشیم؟ آیا وزیر دولت تدبیر و امید برای این شهروندان حقی برای دانستن و پیگیری حقوق خود قایل است؟

آیا این وزیر و کمیته‌ی حقیقت‌یابش در انتشار یک گزارش واقعی از آن‌چه در این شهر استثنایی می‌گذرد، ابایی دارند؟

گزارش‌‌های سئحراما از سفر کمیته‌ی حقیقت‌یاب وزیر صنعت، معدن و تجارت به شهرستان کلیبر و دست‌آوردهای این کمیته، ادامه دارد…

سه‌شنبه‌ی هفته‌ی آینده، گزارش مفصلی از این پرونده را در سئحراما خواهید خواند!

۶ دیدگاه‌ها

 1. بنام خدا
  سلام بر تمام همشهریان عزیز
  برای بنده بعنوان یک بازاری کلیبری این سوال پش آمد که آیا اداره ای توانمند از نظر مالی چون صنعت ,معدن و تجارت چرا باید برای خرید ملزومات اداری خود از پول اصناف برداشت کند مگر خودش پول ندارد؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!! و یا چرا اتحادیه ها از پول اصناف به کارمندان اداره صنعت،معدن و تجارت کلیبر عیدی پرداخت می نمایند مگر آنها از دولت حقوق و عیدی نمی گیرند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!

 2. باسلام
  هرچند باور ندارم همچین نظری ثبت وانتشار بشه ولی دوست عزیز وشماخوانندگان عزیز بدانید که سرتا پای این گزارش ها کذب ومغرضا نه هستش
  وهمه تواین کلیبر رییس اداره صنعت معدن را میشناسن من فامیل این آقا هم نیستم ولی جایگاه خانواده ی محترم آنها برای جواب شما وافکارعمومی کافیه شماهم زیاد به تحریک آقای.ش ویک سری همقطارانش به این موارد کذب دامن نزنید ویادتان باشدکه:
  هرکه باآل علی درافتاد برافتاد

 3. کدوم اسناد همشون فاکتورهای سوری هستش وضع ظاهری اداره پاسخگوی اوضاع حاکم است .وجوه دریافتی مستقیم تو (…) میره عیدی هم اگر به نام بازریسن سند شده ندادن یادادن ما خبر نداریم سند شده آدو بیزیم دادو رییسین . کارمند بیچاره رییس اداره نباشه باید توسرما بمونه. واسه دستشوییم بره خونش یا دستشویی شهرداری… میگی چرا چون کل درهای اداره رو قفل میکنه وکلیدشم میبره. قهد الرجاله هم هست چون جانشینش …هستش. بازم بگم بیطرف، در افتاد برافتاد واسه قدیما بود که مردم عوام بودن . بر بزرگ وکوچک اعمالشان آشکار است معلومه خیلیم بیطرفی خودتم یکی از اونایی همون بهتر که میموند (…) ومشغول (…) بود هرچند اونجا هم بعد فو(…)

 4. بنام خدا
  با سلام
  تو را بخدا برای توجیح کارهای خود چه غلط چه درست از ائمه مایه نگذارید همانطوری که میدانید ما شیعیان به امامان خود اعتقاد خاصی داریم پس خواهش می کنم برای حفظ پست و مقام کسی از نام حضرت علی (ع) استفاده نشود ، حضرت علی (ع) آن کسی بود که اختیار کل بیت المال در دستش بود ولی حتی به برادرش عقیل هم که درمانده شده چیزی نداد و در مقابل زیاده خواهی او مخالفت کرد پس برادر عزیزی که با نام بیطرف نظر گذاشته اید و نوشته اید هر که با آل علی در افتاد بر افتاد این حرف ها را جمع کنید و براساس منطق و عقلانیت جواب دهید ، انسان نیابد وقتی که کم می آورد پشت دین و قرآن و امامان قایم نشوید !!!!!!!!!!!!!!…………..

 5. سلام خسته نباشید خدا قوت

 6. باسلام .دوست عزیزم جناب آقای سحراما کاش زود قضاوت نمی کردید . آیا تابحال ازعوامل مربوطه که متهم قراردادی صحبت کردید یانه .؟ آیا ازمسولین مربوطه دراین مورد نظرخواستید یانه؟آیامواردی که اشاره فرمودید مدرک رسمی دارید یانه ؟خواهشمندیم اگه مدرکی دال برگفته هایت دارید ضمیمه مطالب کنید تا همه بفهمند وگرنه اگر مدرکی ندارید خواهش میکنم این دروغها ووگزارشهای کذب را جمع کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 − یک =

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: