صفحه‌ی اول » راهنمای گردشگری کلیبر

راهنمای گردشگری کلیبر

«شهری دور افتاده و مه‌آلود در میا‌‌ن کوه‌های آذربایجان… مکانی است عالی‌؛ به طراوت و سر سبزی انگلیس و ورای ذهنیت ما از طبیعت کویری و خشک ایران».

این گفته، تعریفی است که در ویکی‌پدیا از زبان یک گردشگر کانادایی در باره‌ی کلیبر گزارش شده است.

جمعیت

کلیبر یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی در جمهوری اسلامی ایران و مرکز شهرستان کلیبر است. این شهر که در دهه‌ی پنجاه قصبه‌یی با کمتر از ۲۰۰۰ نفر جمعیت بوده است، بر اساس سرشماری‌های سالهای ۱۳۸۵ و ۱۳۹۰، به ترتیب، ۹۰۳۰و ۹۸۸۷ نفر جمعیت داشته است که در سال ۱۳۹۴، این تعداد نزدیک به یک‌هزار و یک‌صد نفر گزارش می‌شود.

این درحالی است که جمعیت شهرستان کلیبر نیز در حدود ۴۹ هزار نفر تخمین زده می‌شود. برخی منابع این تعداد را تا ۵۲ هزار نفر نیز ذکر کرده‌اند. دلیل این اختلاف نظرها و عدم وجود آمار دقیق از جمعیت شهرستان کلیبر را می‌توان جدایی بخش خداآفرین از این شهرستان و ارتقاء آن به شهرستان مستقل در ۲۸ اسفندماه ۱۳۹۰ دانست.

بخش قابل توجهی از عشایر آذربایجان در این شهرستان ییلاق و قشلاق می‌کنند. کشاورزی نیز در این شهرستان رونق دارد.

موقعیت

کلیبر دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است و سراسر پیرامون این شهر را جنگل‌های تنک و مراتع پوشانیده‌ است. شهر، به علت نزدیک بودن به قلعه‌ی بابک و قرار گرفتن در کانون ذخیره‌گاه زیست‌کره‌ی منطقه‌ی ارسباران، در دهه‌های اخیر از نظر گردشگری توسعه‌یی چشمگیر یافته است.

پیشینه

وقایع‌نگاران تاریخ اسلام، از این شهر به نام بذ یا بذین یاد کرده‌اند. شهری که از لحاظ تاریخی پایتخت بابک خرمدین، رهبر شورشیان ایرانی بر علیه استبداد معتصم عباسی بوده و در سال ۳۲۳ هجری قمری، مسعودی از آن با عنوان مملکت بابک یاد کرده است.

کلیبر در طول تاریخ، شهری اثرگذار بوده است. کلیبر، به عنوان مرکز قراجه‌داغ؛ یا قره‌داغ، نقش مؤثری نیز در انقلاب مشروطه داشته و همچنین در جنگ ایران و روس و در غائله‌ی فرقه‌ی آذربایجان اثرگذار بوده است.

دین و مذهب

مردمان آن یکتاپرست بوده، از آغاز ورود اسلام به این منطقه، مسلمانی اختیار کرده‌اند. در بسیاری از منابع، از مردمان این منطقه به عنوان منتظران مهدی (عج) و شیعیان علی نام برده شده است.

بخشی از جمعیت پیروان اهل حق (گوران در زبان آذری) در روستاهای شهرستان کلیبر زندگی می‌کنند. همه‌ی گوران‌ها در اصل متعلق به طایفه‌ی شاملو هستند. این طایفه یکی از ارکان عمده‌ی قزلباش‌ها در عهد شاه اسماعیل بود.

زبان

زبان آن‌ها ترکی آذربایجانی است که متعلق به شاخه‌ی غربی گره جنوبی – غربی (اغوز) خانواده‌ی زبان‌های ترکی می‌باشد.

آثار باستانی و تاریخی

قلعه‌ی بابک

قلعه‌ی فرخی

قلعه‌ی پیغام

قلعه‌ی آغویه (هجران‌دوست)

امام‌زاده‌ی کلیبر

امام‌زاده شاه قاسم

مسجد شاه عباس کلیبر (این مسجد به طور کامل تخریب و سپس بازسازی شده است).

حمام قدیمی کلیبر (از جمله معماری‌های منتسب به شیخ بهایی / اخیراً بازسازی شده است).

خرابه‌ی برج امید (هیچ اثری از آن باقی نمانده است. فقط مخروبه‌یی نصفه – نیمه در محل پا برجاست که کارشناسان میراث فرهنگی نسبت آن را به بنای اصلی این برج تأیید نمی‌کنند)

پل خرابه‌ی کلیبر (معروف به سینیخ کؤرپو یا پل شکسته‌ی کلیبر)

کاروانسرای شاه‌عباسی

و…

تفرج‌گاه‌های طبیعی

کمپ قلعه‌دره‌سی

کمپ مکیدی دره‌سی

جنگل‌های آنزا

جاده‌ی ساحلی کلیبر چای بزرگ

باغات داخل شهر

مراکز درمانی طبیعی

آب‌گرم کلیبر (در روستای متعلق – بخش آبش‌احمد)

آب معدنی بالاسنگ (دارای آثار افسانه‌یی در دفع سنگ کلیه)

و…

سوغات

میوه‌ی زغال اخته و مشتقات آن

عسل طبیعی

ورنی (از صنایع دستی گران‌بهای عشایری)

و…

هتل‌ها و مراکز اقامتی

هتل بین‌المللی پارادایس

هتل پارادایس با ظرفیت نهایی اقامت ۲۵۰ نفر در حال تکمیل  است. به علت نیاز شهرستان و تقاضای گردشگران بخش‌هایی از این هتل که بناست یک هتل پنج ستاره باشد، در حال بهره‌برداری است. برخی از امکانات این هتل از جمله استخر آن هنوز به بهره‌برداری نرسیده است.

برای ورود به وب‌سایت این هتل، این‌جا کلیک کنید.

هتل کالیوود

کالیوود، میهمان‌پذیری ویژه‌ی علاقه‌مندان هنر هفتم است. رحیم بلندی از اهالی سینما (کارگردان، تهیه‌کننده و بازیگر سینما و تلویزیون) مدیریت کالیوود را به عهده دارد…

کالیوود ظرفیت پذیرش ۵۰ میهمان را دارد…

برای ورود به کالیوود این‌جا کلیک کنید!