صفحه‌ی اول » اخبار منطقه‌ی قره‌داغ » اخبار کلیبر » زمستان؛ فصلی برای تغییر / برخی از مردم، مردم‌ترند (کلیبر در سالی که گذشت -۴/۱)

زمستان؛ فصلی برای تغییر / برخی از مردم، مردم‌ترند (کلیبر در سالی که گذشت -۴/۱)

ابر و باد مه و خورشید و فلک دست به هم داده بودند تا تغییر در کلیبر ایجاد شود؛ و «ظاهراً» شد!

سئحراما | سرویس اجتماعی: زمستان ۱۳۹۴ کلیبر، سراسر انتخاباتی بود. تلگرام بود و انتخابات! سرعت اتفاقات به قدری بود که به اندازه‌ی یک کشورِ جنگ‌زده در کلیبر خبر تولید شد! شدت درخواست‌ها برای انتقال به حوزه‌ی انتخابیه‌ی کلیبر، خداآفرین و هوراند، احتمال افزایش لیست نامزدهای دهمین دوره‌ی انتخابات مجلس شورای اسلامی در این حوزه‌ی انتخابیه را به بیش از یک و نیم جین افزایش داده بود. شایعه پشت شایعه منتشر می‌شد. برای هر شنبه، دوشنبه، چهارشنبه و جمعه‌یی احتمال ابلاغ خبر احراز صلاحیت ارسلان فتحی‌پور در گروه‌های تلگرامی منتشر می‌شد. هر روز و هر روز شایعه‌یی بر اراده‌ی دولت برای پیروزی یک نامزد معین ساخته می‌شد،…

خلاصه این که، بیش‌ترین خبرهای زمستان ۱۳۹۴ در کلیبر به انتخابات، ثبت‌نام و عدم ثبت‌نام اشخاص و مسایل حاشیه‌یی انتخابات مربوط می‌شود!

نبایدهایی که یک معاون استاندار هم باید به آن‌ها پایبند باشد!

درست یک ماه مانده به انتخابات مجلس دهم، شورای اداری کلیبر تشکیل شد تا معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی، بدترین کاری را که می‌توانست بکند، در این شهرستان مرتکب شود!

رییس ستاد انتخابات استان آذربایجان شرقی، یک ماه مانده به انتخابات، در شورای اداری کلیبر چنان سخن گفت که گویا برای عده‌یی قانون‌شکن بالفطره سخن‌رانی می‌کند؛ حرف‌های عجیب او را هنوز هم می‌توانید در سئحراما و کلیبر خبر و سایت‌های دیگر بخوانید!

سعید شبستری در خانه، رو در روی میزبان ایستاد و پرخاش کرد و اعضای شورای اداری کلیبر را تهدید به اخراج کرد: «مدیر توصیه‌نامه‌یی که نمی‌تواند با دولت همراه و هم‌سو باشد، باید برود»!

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی با اظهار تأسـف از ایـن که برخی مدیـران بـا توصیه‌نامـه آمـده و وامـدار شـخص یـا اشـخاص خاصی هستند و بدون سـفارش آن شخص یـا اشـخاص بـه مـردم خدمـت نمی‌کننـد، یـا وام و تسـهیلات نمی‌دهند، خطـاب به فرمانـدار کلیبر تأکید کـرد: باید تکلیـف مدیری کـه تابع دولت و هم‌سـو با آن نباشـد، مشـخص شود و از مسـؤولیتی که عهده‌دار آن شـده اسـت، کنـار برود.

سیاسی‌ترین معاون استاندار در کلیبر کلاً متناقض حرف زد، گفت فضا نباید متنشج شود، اما خود فضای متشنج کلیبر را شعله‌ورتر کرد! گفت مدیران نباید له کسی وارد عمل شوند، اما خود علیه کسی سخن گفت… بیش‌تر از آن‌چه که شایسته‌اش بود، دستپاچه نشان داد. آن قدر گاف داد که صدایش در سر تا سر منطقه‌ی کلیبر پیچید که هیچ، آن‌سوتر هم رفت: «یک مدیر توصیه‌نامه‌یی با توصیه‌ی ارسلان فتحی‌پور هم اگر آمده باشد، حکمش به دست مدیران ارشد بی‌کفایتی امضا شده است که در مرکز استان، بیخ گوش آقای معاون بر کرسی مدیرکلی تکیه کرده‌اند»! «یک مدیر توصیه‌نامه‌یی هر کار غلطی هم مرتکب شود، زمان کافی برای برخورد با وی وجود داشته است. اختیار و توانش هم همین‌طور. راهکار قانونی‌اش هم همین‌طور، آقای معاون استاندار اگر صادق است، چرا تا کنون اقدامی در این باره انجام نداده است؟!»، «آیا باید یک ماه مانده به انتخابات این حرف‌ها بر زبان رییس ستاد انتخابات استان، معاون سیاسی و امنیتی استاندار، دبیر شورای تأمین استان و… جاری می‌شد»؟ این‌ها فقط بخشی از واکنش‌ها به سخنان سعید شبستری خیابانی بود…

شبستری این‌ها را نمی‌دانست؟

آیا معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی نمی‌دانست؛ فرمانداری که به وی حکم به اخراج مدیر غیر هم‌سو می‌کند، دست و بالش به اندازه‌ی خود آقای معاون باز نیست؟ هیچ‌کاره است، چون مدیران ارشد استانی ناکارآمد، بی‌کفایت و هیچ‌کاره‌اند!

بسیاری از ناظران بی‌طرف، همه‌ی حرف‌های سعید شبستری را «بودار» ارزیابی کردند، حرف‌هایی که اگر یک سال پیش به زبان وی جاری می‌شد، صادقانه‌تر می‌نمود اما دم انتخابات…؛ نیت‌خوانی از صحبت‌های انتخاباتی معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی در شأن این نوشتار نیست! اما بسیاری از ناظران بی‌طرف مسایل کلیبر معتقدند؛ او اگر «به اصل موضوع جاهل است»، که شایسته‌ی عنوان معاون سیاسی و امنیتی استانداری نیست و اگر به آن آگاه است و این‌گونه تندگویی کرد که «صادق نیست» و به طریق اولی شایسته‌ی عنوان رییس ستاد انتخابات استان و یا معاون سیاسی و امنیتی استانداری نیست!

شبستری خیابانی اگر نمی‌دانست که *رییس یک نهاد مالی پس از برکناری، بر اساس توصیه‌نامه«!»، مجدداً ابقاء شده است، *اگر نمی‌دانست که رییس یک اداره‌ی مهم اقتصادی به تشخیص فرماندار شهرستان، شورای تأمین شهرستان – که خود آقای معاون دبیر شورای تأمین استان هست و اهمیت موضوع را به‌خوبی درک می‌کند – و مدیر کل مربوطه‌اش، عزل شده و حتا دقیقاً پس از همین تندگویی‌های معاون محترم استاندار بود که حکم عزلش ابطال شد«!»، *اگر نمی‌دانست؛ مدیرکل محترمی بدون اطلاع فرماندار برای اداره‌ی شهرستان رییس تعیین می‌کند (شما بخوانید نماینده‌ی عالی دولت در شهرستان را دور می‌زند)، *اگر نمی‌دانست که یک نهاد حمایتی حاکمیتی، تسهیلات ویژه را نه به افراد تحت پوشش خود که به افراد تحت حمایت یکی دیگر – آن هم به خروار – هدیه می‌کند! حق نداشت چنین حق به جانب سخن بگوید. چون احتمالاً خیلی چیزهای دیگری هم هست که وی نسبت به آن‌ها جاهل است.

این بهانه پذیرفتنی نیست که معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی، دبیر شورای تأمین و رییس ستاد انتخابات همین استان در بیش از دو سال گذشته از عمر دولت تدبیر و امید، هیچ اطلاعی از استخدام‌های فله‌یی در شرکت‌های دولتی و نیمه‌دولتی و ادارات مختلف دولتی – که جای خود دارد – حتا در زیر مجموعه‌ی دستگاه محل خدمت خودش بی‌خبر بوده است! اگر بی‌خبر بوده که جای بسی تأمل است و اگر با خبر بوده است، چرا همه‌ی این اعتراض‌ها و «معامله با نظام» خواندن‌ها را گذاشت برای یک ماه مانده به انتخابات، آن هم درست در حالی که ارسلان فتحی‌پور در ضعیف‌ترین موقعیت ممکن خود قرار داشت و هر کودکی هم می‌توانست به وی سنگ بزند!؟

به باور عموم، معاون آقای استاندار می‌توانست همه‌ی این‌ها را بداند و به‌جای شعار، عملی از خود نشان دهد و به جای هیاهو در کلیبر، در مرکز استان از مدیران کل خود پاسخ بخواهد و ملتی را مرهون «تدابیر» ویژه‌ی خود و دولت خود کند و از این همه ستم برهاند و این نکته را نیز درک کند که سخنان وی چه تیشه‌یی بر تن نحیف اصلاحات در شهرستان کلیبر زد و با کارنامه‌ی دولت در برگزاری انتخابات سالم چه کرد!

شاید یکی از دلایل این که کسی در کلیبر به برگزاری انتخاباتی سالم افتخار نمی‌کند؛ اظهاراتی از این دست بوده باشد!

بسیاری از ناظران آگاه به مسایل شهرستان کلیبر، سخنان شبستری در کلیبر را مصداق بارز تخلف انتخاباتی دانستند. اما بدتر از همه‌ی آن‌ها این بود که وی حرف‌های خود را فراموش کرد و چرخ هنوز بر همان منوال می‌چرخد و این بار دیگر شبستری انتقاد نمی‌کند!

آرام باشید!

تلگرام؛ فضای رسانه‌یی کشور ایران را تغییر داده است. انتشار اخبار از انحصار رسانه‌های رسمی که «متعهد» به برخی «ضوابط و روابط و شرایط» هستند، خارج شده است. افراد متخصص در حوزه‌ی رسانه و افراد عامی به یک اندازه در تلگرام صاحب تریبون هستند و قطعاً در این شرایط جدید، «تحدید خبر» میسر نیست. افکار عمومی به معنای واقعی کلمه در حال پوست‌اندازی و نشان دادن خود واقعی است؛ مردم کتبی فکر می‌کنند و عجبا که این «فکر کردن» در انظار عمومی اتفاق می‌افتد!

غایب بزرگ افتتاحات دهه‌ی فجر

تا کنون سابقه نداشته است که ارسلان فتحی‌پور در آیین‌های دهه‌ی فجر، به ویژه در آیین‌ها و افتتاح پروژه‌های عمرانی در این ایام حضور نداشته باشد. اما در دهه‌ی فجر امسال جای خالی او احساس می‌شد؛ دقیقاً بر خلاف دهه‌ی فجر سال گذشته که سنگینی حضورش، شیرینی جشن فجر را تلخ کرده بود!

دقیقاً یک سال پیش، ارسلان فتحی‌پور که در اوج اقتدار و نفوذ به خاطر برگزاری نشست عمومی پرسش و پاسخ مردم و مسؤولین در مسجد جامع کلیبر از دست فرماندار این شهرستان شاکی بود، شیرینی جشن‌ها و افتتاحیه‌های دهه‌ی فجر را به کام همه تلخ کرد؛ از نظر ارسلان فتحی‌پور هر گونه پرسشی از سوی مردم که می‌توانست برخی مدیران نورچشمی را معذب و شرمسار کند، مذموم و مردود بود و فریدون بابایی در یازدهمین ماه تصدی خود بر فرمانداری کلیبر این نکته را آموخت که گر چه «حق همیشه با مردم است» اما «برخی از مردم، مردم‌ترند»!

به هر حال، ارسلان فتحی‌پور برای نخستین بار در طول ۱۲ سال نمایندگی خود، از حضور در افتتاحات دهه‌ی فجر «جا ماند». او حتا برای دید و بازدیدهای نوروزی هم که همه‌ساله با هدایایی از سر رسید و تقویم و شال و روسری و… در خانه‌اش به روبوسی «مردم» می‌نشست، نیامد. سه ماه آخر سال ۱۳۹۴، فتحی‌پور همه‌ی فرصت‌هایی را که می‌توانست با «مردم»ش باشد، از دست داد…

 قسمت دوم این یادداشت را از این‌جا بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 5 =

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: