صفحه‌ی اول » اخبار منطقه‌ی قره‌داغ » اخبار کلیبر » سیستم مدیریت شهری کلیبر باز هم «گاف» داد؛ شنبه‌بازار، بیخ دیوار بیمارستان!

سیستم مدیریت شهری کلیبر باز هم «گاف» داد؛ شنبه‌بازار، بیخ دیوار بیمارستان!

انتقال روز بازار هفتگی به محل جدید، مغایر با اصول شش‌گانه‌ی مدیریت شهری است؛ یک کارشناس ارشد مدیریت شهری در گفت‌وگو با سئحراما این را گفت!

۶

سئحراما | سرویس شهر: کم‌تر از دو هفته پس از بی‌محلی شهروندان کلیبری به «شورای اسلامی شهر کلیبر و نشست ارایه‌ی عملکرد شورا در مسجد امام»، سیستم مدیریت شهری دو باره گاف داد و شنبه‌بازار را به خیابان آزادگان منتقل کرد؛ اقدامی که به ذعم کارشناسان مدیریت شهری، یک گاف بزرگ امنیتی، اقتصادی و اجتماعی است!

پیش‌تر در گزارشی که در سئحراما منتشر شد (این گزارش)، از طرح انتقال روز بازار هفتگی کلیبر (موسوم به شنبه‌بازار) به محل جدید و مخالفت شورای ترافیک با این انتقال خبر کردیم. شورای ترافیک با انتقال این بازار روز به جنب پارک بذ، مخالفت کرد، چون رفاه گردشگران خدشه‌دار می‌شد! اما دقیقاً چند متر آن‌طرف‌تر، خیابان آزادگان، محل بی‌صاحب و بدون معترضی بود تا سیستم معیوب تصمیم‌گیری در کلیبر، آوار «شنبه‌بازار» را بر سر آن خراب کند.

با آغاز استقرار اصناف! و فروشندگان سیار و دوره‌گرد در محل جدید، جمعی از شهروندان ساکن منطقه‌ی شمالی شهر کلیبر در تماس با سئحراما، نگرانی و اعتراض خود را از استقرار این بازار در خیابان آزادگان ابراز کردند؛ حتا یک شهروند، عنوان «حمله‌ی زامبی‌ها»! به محل سکونتش، را به کار برد.

شنبه بازار؛ میزبان فروشندگان دوره‌گرد سرخوش
اعتراض اهالی محل به آزار صوتی و رقص و آواز فروشندگان دوره‌گرد

سئحراما در پی پرس و جو برای چند و چون این تصمیم، با یک کارشناس ارشد مدیریت شهری تماس گرفت: «برنامه‌ریزی برای تحقق امنیت ملی، توسعه‌ی اقتصادی، اجتماعی، محیط زیست، شهری و توسعه‌ی منطقه‌یی تمامی اصولی هستند که تصمیم‌گیری‌های شهری باید مبتنی بر آن‌ها صورت گیرد».

این کارشناس ارشد مدیریت شهری ادامه داد: «علم مدیریت شهری و بافت فرهنگی – اجتماعی منطقه‌ی شمال شهر کلیبر، از تصمیم انتقال بازار روز به خیابان آزادگان حمایت نمی‌کند و آن را بنا به دلایل محکم، مغایر اصول این علم می‌داند».

وی با اشاره به توضیحات خبرنگار سئحراما در مورد «شنبه‌بازار کلیبر» خاطر نشان کرد: «این که؛ بازار روز کلیبر، متشکل از ده‌ها فروشنده‌ی دوره‌گرد غیر بومی است که فاقد شناسنامه‌ی شغلی بوده و حتا صلاحیت شغلی آن‌ها مورد بررسی و تأیید دستگاه‌های ذی‌ربط قرار نگرفته است، به تنهایی یک معضل اساسی است و اگر ادعای شما در باره‌ی شرایط فوق درست باشد، اصلاً برپایی آن به این نحو، نشان از معیوب بودن جدی سیستم تصمیم‌گیری و جهل عمیق مدیریت در کلیبر دارد؛ به نظر می‌رسد مدیران ذی‌ربط در شهر شما بتوانند «نوبل مسؤولیت‌پذیری» را از آن خود بکنند؛ چگونه ممکن است بازاری شکل بگیرد و نظارت‌های قانونی بر کالا، عرضه‌کننده و نحوه‌ی عرضه‌ی آن اعمال نشود»؟!

این استاد دانشگاه تهران پس از آن که خبرنگار ما موقعیت جغرافیایی محل جدید را به وی شرح داد، با اظهار تأسف از این «تصمیم نه تنها غلط، بلکه خطرناک» ادامه داد: «این تصمیم از آن جهت خطرناک است که محل تردد دانش‌آموزان را و نهایتاً امنیت آن‌ها در راه مدرسه و خانه را مورد معامله قرار داده است».

خیابان آزادگان بخش قابل توجهی از بار دسترسی شهروندان به بیمارستان امام و دو مدرسه را به دوش می‌کشد
خیابان آزادگان بخش قابل توجهی از بار دسترسی شهروندان به بیمارستان امام و دو مدرسه را به دوش می‌کشد

وی تأکید کرد: «در تصمیم‌گیری برای مناطق شهری، محدودیت‌های گسترده‌یی برای فعالیت‌های این‌چنینی در نزدیکی مدارس و بیمارستان‌ها اعمال می‌شود».

وی ادامه داد: «من نمی‌توانم بپذیرم که بازار روز به منطقه‌یی باغی و در محل جریان آب منتقل شده در حالی که از کوچک‌ترین امکانات بهداشتی و رفاهی – مثلاً سرویس بهداشتی – محروم است! طبیعتاً سرنوشت فضای سبز و بهداشت عمومی منطقه دست‌خوش بی‌تدبیری مدیران و تصمیم‌گیران شهر قرار گرفته و آن‌ها باید پاسخ‌گو باشند».

این کارشناس ارشد مدیریت شهری با اشاره به بخش دیگری از توضیحات خبرنگار سئحراما، افزود: «اگر مبنای تصمیم مدیران شهر در انتقال این بازار به محل جدید، خالی کردن محل سابق برای سهولت تردد کامیون‌ها و خودروهای سنگین در آن قسمت شهر که به عنوان کمربندی استفاده می‌شود، بوده است، می‌توانم بگویم که بر مبنای یک ارزیابی قابل قبول، اراده‌یی اشتباه به کار بسته شده است. اما در نظام هزینه – فایده، ابداً نمی‌توان این تصمیم را توجیه کرد».

این استاد دانشگاه با تأکید بر این که؛ «برنامه‌ریزی شهری به عنوان یکی از زیر شاخه‌های علم مدیریت شهری، بر اساس سه اصل ایجاد آسایش، امنیت، رفاه برای ساکنان شهر استوار است» تأکید کرد: «البته این سه اصل ممکن است در هر شهر بر اساس فرهنگ و پیشینه‌ی ساکنین، تعاریف متفاوتی داشته باشد. اما این که مدیران شما، آسایش، امنیت و رفاه گردشگران، فروشندگان دوره‌گرد و خودروهای گذری را بر آسایش، رفاه و امنیت شهروندان ساکن، اولا بشمارند، برای من قابل درک نیست»!

وی تأکید کرد: «بازار روز هفتگی می‌تواند در یک محدوده‌ی محصور در حاشیه‌ی شهر برگزار شود. اگر از محصور بودن این بازار اغماض کنیم – که آن هم شرایط ویژه‌یی دارد، صد البته نظارت‌های کنترلی بسیار جدی بر کالا و فروشندگان اصل غیر قابل اغماض در برپایی بازارهای روز شهری است. و حال آن که بحث‌های بسیاری در مورد الزامات اخلاقی و مدیریتی این‌گونه بازارها در کشور خودمان صورت گرفته و بازارهای هفتگی نباید در مقابل اقتصاد بازار شهر قرار بگیرند که این بحث را می‌توانید در گفت‌وگو با کارشناسان حوزه‌ی بازار و اقتصاد دنبال کنید»…

چند شهروند کلیبری با ارسال تصاویری از استقرار فروشندگان غیر بومی در محل جدید «شنبه بازار» کلیبر به سئحراما – که از عصر روز جمعه آغاز شده است – خواستار نظارت بیشتر بر استقرار آن‌ها شده‌اند. یکی از ساکنین محل با لحن اعتراضی تند، به سئحراما گفت: «معلوم نیست این بنده خداها برای سیزده به‌در آمده‌اند یا برای کسب و تجارت!؟ این‌ها مثل زامبی‌ها به محل ما هجوم آورده‌اند! با خودشان ساز آورده‌اند و از سر شب صدای ساز و دهل و دست زدن و رقص و آوازشان، امان از ما بریده است»!

شهروند دیگری در تماس با سئحراما گفت: «اولاً که من از عناوین و اتهامات بی‌اساسی که ممکن است به من بزنند، ترسی ندارم و در صورت لزوم «هر کاری» برای عدم برگزاری این «مسخره‌بازار» در مقابل خانه‌ام انجام خواهم داد. اما می‌خواهم این را بگویم که شهرداری و شورای شهر کلیبر آن‌قدر بی‌مسؤولیت هستند که نخواسته‌اند با آن پولی که از فروش خیابانِ روبه‌روی درب منزل مسکونی و پنجره‌ی خانه‌ی ما به «عده‌یی ارازل و اوباش» به دست آورده‌اند، یک سرویس بهداشتی موقت برای این‌ها بسازند. من چه گناهی کرده‌ام که اهل و عیالم باید شاهد رفع حاجت غریبه‌های آفتابه به دست در وسط باغ‌های روبه‌روی خانه‌ام باشند»!

این هم گزارش تصویری «شهروند خبرنگاران سئحراما»:

قباله‌ی خیابان آزادگان به‌نام «اسلام» آقا زده شد!
قباله‌ی خیابان آزادگان به‌نام «اسلام» زده شد!
شب‌نشینی‌های بامدادی در گوشه - کنار خیابان آزادگان
شب‌نشینی‌های بامدادی در گوشه – کنار خیابان آزادگان
شب‌نشینی‌های بامدادی در گوشه - کنار خیابان آزادگان
شب‌نشینی‌های بامدادی در گوشه – کنار خیابان آزادگان
خیابان آزادگان بخش قابل توجهی از بار دسترسی شهروندان به بیمارستان امام و دو مدرسه را به دوش می‌کشد
خیابان آزادگان بخش قابل توجهی از بار دسترسی شهروندان به بیمارستان امام و دو مدرسه را به دوش می‌کشد
آغاز استقرار فروشندگان در خیابان آزادگان از ظهر جمعه
آغاز استقرار فروشندگان در خیابان آزادگان از ظهر جمعه
سراسر آزادگان، در اختیار فروشندگان دوره‌گرد غیر بومی
سراسر آزادگان، در اختیار فروشندگان دوره‌گرد غیر بومی
شنبه بازار؛ میزبان فروشندگان دوره‌گرد سرخوش
اهالی محل نسبت به آزار صوتی و رقص و آواز فروشندگان دوره‌گرد اعتراض دارند!
شماره‌گزاری!
شماره‌گذاری!

۱

۱۰ دیدگاه‌ها

  1. هرکسی که سابقه تخلف داشته باشه واز نظر اماکن عمومی نتونه سیجل کیفری بگیره وپروانه کسب اخذ کنه میره هفته بازار بساط پهن میکنه پس مگه ما اهالی کلیبر نیستیم که از انها خرید میکنیم پس ما میتونیم اما اتحاد مردم کلیبر حتی در کوچکترین مسله هم شنیده نشده فردا رای گیری شورای شهر بشه همه دو تا پا هم قرض میکنیم میر پای صندوق رای همین شورا ها مگه نمیتونند کاری بکنند اما نمیخاهند………..

  2. با سلام این هفته بازار چندین سال است که کل بازار شهرستان را به هم زده اما مقصر اصلی کیست ؟ شهرداری تا حالا این مورد حاد را کارشناسی کرده ؟ مردم وبازاریان اقدامی انجام داده اند ؟ اگر از گفتن حرف کاری درست میشد شعرای ایران چندین هزار صفحه شعر انتقاد امیز سروده اند از وقایع تاریخ و مشکلات زمان خودشان. پس گفتن تاثیری ندارد عمل باید کرد

    • اگر اینها نبودن مخصوصا میوه فروشهای دوره گرد دیگه ما رنگ میوه رو نمیدیدیم نه نظارتی هست رو میوه فروشها نه هیچی قیمتهای میوه فروشی کلیبر با قیمتهای جردن تهران برابری میکنی هیشکی از مسولان هم پاسخگو نیس چون کیسه اونا همیشه موقع مراجعه پر از میوه میشه بردن شنبه بازار بخ خیابان تربیت بدنی اشتباه محض اقایان تصمیم گیرنده است که قبول نمیکنند اشتباهشان را ..

  3. انتقال شنبه بازار از خیابان استخر به منتهی الیه خیابان تربیت بدنی اشتباه محض بود

  4. از فردا خیابان امام یک طرفه است، خیایان تربیت بدنی هم که شنبه بازاری دایر است. پیشنهاد بنده به همشهریان این است که ماشین ها رو فروخته و الاغ بخریم

  5. با در نظر گرفتن یکطرفه شدن خیابان امام و عنایت به تردد روزانه و عادی خیابان تربیت بدنی که بسیار بیشتر از خیابان استخر می باشد و همچنین پهنای اندک منتهی الیه خیابان تربیت بدنی،استقرار شنبه بازار در این محل منطقی به نظر نمیرسد

  6. بهترین منطقه واسه شنبه بازاری داخل میدان سپاه بود !وقتی ورزشی داخلش نیست بهتر بود بره اونجا!زمین فوتبال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 1 =

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: