صفحه‌ی اول » اخبار منطقه‌ی قره‌داغ » اخبار کلیبر » لزوم حفاظت از پرنده کمیاب سیاه خروس

لزوم حفاظت از پرنده کمیاب سیاه خروس

آذربایجان شرقی محل برخورد دو سیستم کوهستانی البرز و زاگرس با داشتن توپوگرافی خاص و موقعیت جغرافیایی کم نظیر در مسیر مهاجرت پرندگان مختلف قرار گرفته است.
این استان به عنوان یکی از پرنده گیرترین استان های کشور، گونه های مهمی از پرندگان اروپا و سیبری را در خود جای داده است.
در این میان کشف پرنده کمیاب سیاه خروس در اوایل دهه 50 در مناطق جنگلی شمال استان، توجه ملی و بین المللی را به زیستگاه های منطقه و تنوع زیستی کمیاب آن جلب کرد.
تاکنون 250 گونه از این پرندگان نادر شناسایی شده است. 
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی می گوید: اتحادیه جهانی حفاظت از منابع طبیعی تعداد پرندگان موسوم به سیاه خروس را در جهان 60 هزار قطعه عنوان کرده و از سال 2002 میلادی این پرنده باعنوان یکی از پرندگان نادر جهانی در معرض تهدید در فهرست سرخ قرار داده است. 
آقای قاسمی می افزاید: این پرنده نادر در مناطقی از اروپا و قفقاز و شمالغرب ایران زندگی می کند و علاقه برخی از کشورهای توسعه یافته برای نگهداری و تکثیر خروس سیاه باعث اهمیت یافتن این پرنده شده است.
وی اضافه می کند: کوچکترین جمعیت خروس سیاه جهان در شمالغرب ایران بوده و جدیدترین تحقیقات میدانی نشان می دهد که حدود 400 قطعه از این پرنده زیبا در جنگل های ارسباران زندگی می کنند.
آقای قاسمی می افزاید: این در حالی است که 100 درصد محدوده زیستی 32 هزار هتکاری این پرنده در ایران در داخل مناطق حفاظت شده ارسباران و دیزمار قرار گرفته و این پرنده 44 سال است که تحت حفاظت محیط زیست ایران بوده است .
آقای مسعود کارشناس ارشد محیط زیست کشور می گوید: خوشبختانه در شمالغرب ایران با تدابیر اندیشیده شده، عوامل تهدید خروس سیاه و پرندگانی نادر از این نوع شناسایی شده و تنها عامل تهدید اثرگذار در کشور ما مسئله تعلیف دام در زیستگاه های پرندگان است. 
وی می افزاید: خروس سیاه پرنده بومی کوهستان های قفقاز است که درایران فقط در منطقه حفاظت شده ارسباران آذربایجان شرقی زندگی می کند و طول آن حدود 50 تا 55 سانتی متر است که پرهای سیاه رنگ با جلای سبز و ابروی قرمز رنگ دارد و دم بلند آن دو شاخه است و لکه سفید و کوچکی بر روی شانه و پرهای پا دارد . 
آقای مسعود ادامه می دهد: این پرنده درآذربایجان شرقی لانه خود را روی زمین می سازد که بسیار دیده شده تخم های آن را گله های گوسفند له می کنند، به دست چوپان ها برداشته می شود و یا سگهای گله آنها را می خورند لذا در تلاش هستیم منطقه امن و تعلیف و چرا ممنوع 666 هتکاری موجود را در جنگل های ارسباران افزایش دهیم و اداره کل محیط زیست آذربایجان شرقی نیز برنامه های حفاظتی را در این منطقه درنظر می گیرد. 
وی می گوید: طبق اسناد اتحادیه جهانی حفاظت از منابع طبیعی، زندگی خروس سیاه در آذربایجان شرقی در منطقه ای به وسعت 9 هزار هکتار بوده و دراین زمینه پاسگاه های محیط بانی در جنوب این زیست گاهها با استقرار نیروهای حفاظتی احداث شده است.
آقای روحانی کارشناس بومی مناطق جنگلی ارسباران نیز می گوید: علاوه بر پرندگان شکاری ، روباه ، گربه های وحشی و سیاه گوش که عامل طبیعی محسوب می شوند، عوامل انسانی نیز به عنوان تهدید حیات زندگی این نوع پرندگان نادر جهانی در جنگلهای ارسباران محسوب می شود.
وی می افزاید: شکارچیان غیرقانونی با شکار پرنده سیاه خروس آن را به قیمت های کلان می فروشند .
آقای روحانی که مستند تلویزیونی سیاه خروس را ساخته است، ادامه می دهد: این پرنده نادر اجتماعی است و در فصل پاییز و زمستان به صورت دسته جمعی دیده می شوند، آنان پروازی سریع دارند، به صورت قوی بال می زنند و در این موسم از سال حفاظت بیشتری طلب می کنند . 
وی می گوید: این پرنده در آذربایجان شرقی علاوه بر مناطق جنگلی در زمین های بایر و چمنزار های کوهستانی اهر، کلیبر و ورزقان در ارتفاع هزار و 500 تا 3 هزار متری زندگی می کند.
آقای روحانی می افزاید: اگر بتوانیم لانه های خروس سیاه را در استان که معمولا تا 12 تخم در هرلانه دیده می شود، حفاظت کنیم تا آنها به جوجه تبدیل شوند، می توانیم نسل این پرنده نادر را در استان افزایش دهیم و علاوه بر آن با انتقال گونه هایی از خروس سیاه به مناطق مستعد کوهستانی و جنگلی ازجمله دامنه های البرز ،زاگرس و سهند و سبلان به تکثیر نسل و افزایش شمارگان آن اقدام عملی کنیم.
مدیر روابط عمومی اداره کل محیط زیست آذربایجان شرقی هم می گوید: جدیدترین مطالعات درباره عوامل تهدید حیات خروس سیاه در استان نشان می دهد که چرای دام ، تغییر کاربری اراضی ، سقوط بهمن و شکارتفریحی غیر مجاز از عوامل اصلی است . 
آقای قاسم زاده می افزاید: براساس اعلام سازمان محیط زیست کشور با همکاری اتحادیه جهانی حفاظت از منابع طبیعی فعالیت هایی برای توسعه راهبردهای حفاظتی و تهیه نقشه پراکنش در شمالغرب ایران در دست انجام است و علاوه بر آن ارتقای کیفیت حفاظت با بکارگیری نیروهای آموزش دیده، کنترل شکار غیرقانونی از سوی شکارچیان و بومیان و اجرای طرح های مدیریتی و تحقیقاتی در این حوزه از جمله برنامه های گسترده ای است که سازمان حفاظت از محیط زیست برای حفظ این گونه نادر جهانی انجام داده است .
وی ادامه می دهد: علاوه بر آن مشارکت دادن مردم ساکن آن منطقه (بومیان) در حفاظت از زیست گاهها و گونه های کم نظیر حیات وحش، ایجاد سایت پرنده نگری و واگذاری آنها به مردم محلی و همچنین تقویت ان.جی. او ها در همین زمینه صورت می گیرد.
از سوی دیگر به گفته دکتر کریمی استاد حوزه گردشگری ، زیبایی این پرنده و پرندگان مشابه و آوازه خوانی و سروصدای دل نشین آنها می تواند گردشگران زیادی را از داخل و خارج کشور به محل زیست گاههای این پرندگان بکشاند.
وی می افزاید: این اکوتوریسم می تواند علاوه بر توسعه گردشگری روستایی و شناساندن مناطق بکر طبیعی آذربایجان شرقی با عرضه و فروش صنایع دستی محلی از جمله ورنی بافی و جاجیم بافی معیشت بومیان را نیز ارتقا دهد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − هفت =

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: