صفحه‌ی اول » اخبار منطقه‌ی قره‌داغ » اخبار کلیبر » معرفی: آستان مقدس امامزاده کلیبر (علیه‌السلام)

معرفی: آستان مقدس امامزاده کلیبر (علیه‌السلام)

مسجد و بقعه‌ی امامزاده از طرف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۷ با شماره‌ی ثبت ۲۶۱۹۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده و ساختمان آن مرمت و بازسازی شده است.

سئحراما | سرویس اندیشه و هنر: آستان امامزاده‌ی کلیبر (علیه‌السلام) در شهرستان کلیبر خیابان ساحل و رو به روی چشمه‌ی پیر عادل قرار دارد. این امامزاده از مشهورترین بقاع کلیبر است و در اتصال با مسجد قدیمی متعلق به دوره‌ی ایلخانی قرار دارد. ابعاد تقریبی مسجد و بقعه ۲۰×۲۰ متر بوده و با استفاده از ملاط، آجر، چوب و آهن ساخته شده است. بقعه در ضلع شمالی مسجد در داخل سردابی قرار گرفته که شش پله از کف بقعه پایین‌تر است.

 
مسجد و بقعه‌ی امامزاده از طرف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۷ با شماره‌ی ثبت ۲۶۱۹۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده و ساختمان آن مرمت و بازسازی شده است.

زیارت‌نامه

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَهً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَهِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعهً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

در پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان تبلیغات اسلامی در مورد این بقعه‌ی متبرکه چنین آمده است:

این مکان مقدس در وسط شهر، دارای یک باب ساختمان آجری با سقف گنبدی شکل ساخته شده است. قدمت این بنا تقریباً به قرن هفتم هجری مربوط به دوره‌ی ایلخانی است. در طبقه‌ی زیرین آن مقبره‌ی عارف و صوفی “شیخ بهاءالدین”، همزمان با شیخ شهاب‌الدین [در اهر] وجود دارد که به روایتی خود شیخ در این مکان اقامت داشته‌اند. در طبقه‌ی زیرین این بنا، سکو مانندی برای شمع سوزاندن تعبیه شده که [بانوان کلیبری] در شب عاشورای حسینی [در این مکان] شمع [روشن می‌کردند] که این منظره تماشایی است. نکته‌ی جالب این است که هر کس با صدق دل در این مکان مقدس نذر می‌کرده و سال آتی نذرش مستجاب می‌شد، می‌بایستی سال آینده حتماً قبل از همه در این مکان حاضر و شمع روشن می‌کرد. در امامزاده کلیبر بیشتر؛ مراسمات مرثیه‌خوانی و سفره‌ی حضرت ابوالفضل (ع) از جانب بانوان شهر بر پا می‌گردد.

مقبره‌ی چند تن از اهالی معتقد نیز در حیاط این این امامزاده وجود دارد. این بقعه‌ی متبرکه‌ی مذهبی، تشخص، شیعه بودن و پیرو ولایت بودن اهالی منطقه را می‌رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده + ده =

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: