صفحه‌ی اول » یادداشت » گریزی بر نشست «هیأت مؤسس مجمع نخبگان کلیبر»

گریزی بر نشست «هیأت مؤسس مجمع نخبگان کلیبر»

انتشار خبر نشست مشترک هیأت مؤسس مجمع نخبگان کلیبر با نماینده‌ی مجلس شورای اسلامی (اله‌قلی‌زاده) در سئحراما، با استقبال گسترده‌ی ناظران آگاه به مسایل منطقه همراه بوده است. آرای آگاهان مسایل منطقه در باره‌ی این نشست، با هدفِ ایجاد زمینه‌های گفت‌وگوی سازنده به تدریج منتشر خواهد شد.

دکتر-غلامرضا-عباسیانسئحراما | یادداشت اختصاصی / دکتر غلامرضا عباسیان*: پایگاه خبری – تحلیلی سئحراما اخیرا خبر از «تشکیل نشست مشترک هیأت مؤسسین مجمع نخبگان با نماینده‌ی محترم مردم منطقه در مجلس شورای» در ۳۱/۵/۹۵ داده است (این‌جا). فارغ از سؤالات عدیده‌یی که در این خصوص مطرح است – در پی به پاره‌یی از آن‌ها اشاره می‌شود -چنین ایده و حرکتی را بنا به شناخت عمیق از برخی چهره‌های فعال در آن فی‌النفسه به فال نیک می‌گیریم و امید است که نقد آن به معنای نفی ماهیت آن تلقی نشود.

هر فعالیت مردمی و دموکراتیک ناگزیر از طی مسیر و فرایند اصولی خاص خود است و گرنه «مستظهر به پشتیبانی مردم نخواهد بود»!! این بدان معناست که تجلی و شکل‌گیری مفاهیمی نظیر مجمع، انجمن، هیأت و غیره به طرفه‌العینی صورت نمی‌پذیرد چرا که ماهیت وجودی آن‌ها اقتضا می‌کند که طی تشریفات و فرایند خاص از رهگذر عضوگیری و مشارکت مدنی اکثر گروه‌های ذی‌نفع و چه بسا رأی‌گیری داعیه‌ی رهبری و نمایندگی قشر اجتماعی ذ‌ی‌ربط بدان گروه یا هیأت تفویض شود. لیکن بعید (حداقل این‌جانب بی‌اطلاع هستم!) می‌نماید که در خصوص نحوه و فرایند شکل‌گیری هیأت موصوف فرایند مشارکت مدنی گروه‌های ذی‌نفع اجتماعی مورد امعان نظر بوده باشد.

ابهام اول بر حدت و شدت نقد دوم می‌افزاید، چرا که ترکیب و قلمرو نمایندگی این هیأت چندان شفاف نمی‌باشد که آیا مختص دوستان عزیز برگزیده از شهر کلیبر می‌باشند یا این که نمایندگی و مسؤولیت منطقه‌یی دارد.

نمی‌توان نمایندگی یک جمع کثیر را به افراد و همشهریان ساکن و موجود در یک شهر (مثلاً تهران) محدود و منحصر کرد (هر چند که حقیر نیز متأسفانه یکی از وامانده‌ها از موطن اصلی خود و ساکن در تهران هستم)!! بلکه، چهره‌های شاخص منطقه‌ی ما در اغلب نقاط کشور به‌ویژه خود استان و تبریز کثرت دارند و به یمن فن‌آوری اطلاعاتی امکان اطلاع‌رسانی، جلب مشارکت و… فراهم است.

بالفرض ماهیت حقوقی مسجل چنین هیأتی، هر گونه نشست و ملاقات ایجاب و اقتضا می‌کند که با دستور کار از قبل تعیین شده مورد اجماع نظر اکثریت صورت گرفته باشد و ماحصل مباحث به صورت شفاف اطلاع‌رسانی شود.

تشکیل و بقای چنین نهادهایی در گرو حمایت، پشتیبانی، و به رسمیت شناخته شدن از سوی نهادهای رسمی نظیر فرمانداری شهرستان‌های کلیبر و خداآفرین و… می‌باشد که فحوای خبر منتشره حاکی از فقدان اقدام رسمی از سوی فرمانداری شهرستان کلیبر بوده است. اتفاقاً، در این مجال و مقام است که فرمانداری کلیبر باید از طریق شناسایی و گرد هم‌آوری (نه گرد هم‌آیی!) انبوه چهره‌های علمی، اقتصادی، فرهنگی و غیره اولین گام را بردارد. سپس در چنین مجمعی، شرکت کنندگان ابتدا ضمن آشنایی متقابل، نسبت به انتخاب و تعیین ترکیب هیأت مؤسس و یا هر عنوان دیگری اقدام کنند. چرا که چنین فرآیندی به چنین جمعی ماهیت رسمی و حقوقی خواهد داد و ترکیب هیأت مؤسس به نمایندگی از جمع قوام و دوام داشته و در نشست‌ها و تصمیم‌گیری‌ها منشاء اثر خواهد بود.

*: عضو هیأت علمی دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 − دو =

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: