صفحه‌ی اول » اخبار منطقه‌ی قره‌داغ » اخبار کلیبر » واکنش‌ها به عدم احراز صلاحیت فتحی‌پور و بیانیه‌ی وی ادامه دارد

واکنش‌ها به عدم احراز صلاحیت فتحی‌پور و بیانیه‌ی وی ادامه دارد

شجاعانه یا مغرضانه؟ دو گونه واکنش به عدم احراز صلاحیت ارسلان فتحی‌پور در عرصه‌ی عمومی کلیبر مطرح شده است.

شامگاه دوشنبه؛ ۱۵ دی‌ماه، هیأت اجرایی شهرستان کلیبر پس از بررسی صلاحیت نامزدهای دهمین دوره‌ی انتخابات مجلس شورای اسلامی در این حوزه‌ی انتخابیه، صلاحیت ارسلان فتحی‌پور و شاپور قیاسی قلعه‌کندی را احراز نکرد: شاپور قیاسی به دلیل محکومیت غیابی‌اش به پرداخت ۳۰۰هزار تومان جریمه‌ی نقدی از سد هیأت اجرایی نگذشت و ارسلان فتحی‌پور به سبب آن‌چه از آن به عنوان طرح پرونده در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری نام برده شده اما برخی منابع خبری از پیچیدگی موضوع خبر می‌دهند، پشت دیوار هیأت اجرایی زمین‌گیر شد.

این اقدام هیأت اجرایی؛ واکنش‌های متعددی در طیف‌های مختلف اجتماعی برانگیخته است؛ برخی از شهروندان این اقدام هیأت اجرایی را شجاعانه توصیف و بلافاصله در حوزه‌ی انتخابیه، شعار خداحافظی ارسلان فتحی‌پور از ماه عسل قدرت را مطرح کردند. برخی دیگر نیز آن را نتیجه‌ی مهندسی انتخابات هیأت اجرایی می‌دانند. در هر حال، این اقدام به بروز هیجان در عرصه‌ی عمومی منجر شد.

همچنین؛ خبر عدم احراز صلاحیت ارسلان فتحی‌پور که پیش از ابلاغ به خود وی در سراسر حوزه‌ی انتخابیه منتشر شده بود، تا بامداد روز سه‌شنبه، امید را در دل جبهه‌ی رقیب وی زنده و در مقابل، دلهره و دل‌شوره را به جبهه‌ی حامیان وی تحمیل کرد.

با گذشت زمان و به مرور، واکنش‌ها طیف گسترده‌تری به خود گرفت؛ برخی با شادمانی اظهار کردند: «حق به حق‌دار رسید» و به دنبال آن از آغاز سراشیبی نفوذ و قدرت ارسلان فتحی‌پور خبر کردند. برنامه‌ریزان تبلیغاتی رقیب هم برای بهره‌برداری از فرصت به دست آمده دست به کار شدند؛ شایعات به سرعت منتشر می‌شد. کار تا آن‌جا پیش رفت که برخی دلیل عدم احراز صلاحیت نماینده‌ی کلیبر، خداآفرین و هوراند را حکم محکومیت قضایی وی اعلام کردند، حتا برخی هم از سفارش شخص استاندار و مقامات ارشد «دولت» برای عدم احراز صلاحیت رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی سخن راندند.

در نخستین دقایق بامداد همان‌روز سئحراما خبر نسبتاً کاملی از نشست هیأت اجرایی – به نقل از منابع آگاهِ موثق – منتشر کرد. همزمان، برخی از فعالان حامی ارسلان فتحی‌پور هم در شبکه‌های مجازی دلیل رد صلاحیت وی را ابهام در مالکیت زمین محل ساختمان دفتر ارتباطات مردمی وی با استناد به تحقیقات محلی برخی از اعضای هیأت اجرایی اعلام کردند.

از صبح سه‌شنبه، واکنش‌ها در شبکه‌های مجازی طیف گسترده‌تری به خود گرفت؛ هواداران نامزد عدم احراز صلاحیت‌شده‌ی دهمین دوره‌ی انتخابات مجلس شورای اسلامی، با احتیاط در مقابل شادمانی هواداران رقیب از «حل موضوع» و احراز صلاحیت وی در استان خبر دادند! جبهه‌ی رقیب هم البته آرام ننشست و پیروزمندانه از «حذف فتحی‌پور» و تضعیف پایگاه مردمی وی خبر کرد.

نصفی از روز گذشته؛ درست در شرایطی که در جبهه‌ی فتحی‌پور فضا برای بهره‌برداری تبلیغاتی از عنوان «تحقیقات محلی» فراهم بود و «فتحی‌پورچی‌ها» می‌توانستند بازی را نه فقط در زمین رقیب که حتا در زمین هیأت اجرایی انتخابات ادامه بدهند، گاف بزرگ تئوریسین‌های تبلیغاتی این نماینده‌ی مجلس شورای اسلامی، توپ را مجدداً به زمین خودشان بازگرداند!

شجاعانه یا بی‌خردانه؟ دو گونه واکنش به بیانیه‌ی منتسب به ارسلان فتحی‌پور در عرصه‌ی عمومی کلیبر مطرح شد

همه شوکه شدند! ارسلان فتحی‌پور که بارزترین شاخصه‌ی برند انتخاباتی وی تواضع و فروتنی اوست، به‌ناگاه تندترین اتهامات را متوجه برگزیدگان معتمدین شهر در هیأت اجرایی شهرستان کرده بود: فتنه‌گر، پان‌ترکیسم [پان‌ترکیست]های تجزیه‌طلب، جریان‌های معاند و افراد معلوم‌الحال!

بسیاری از فعالان سیاسی و اجتماعی با دیده‌ی حیرت و تردید به این بیانیه نگاه می‌کردند. خبرها از سفر ارسلان فتحی‌پور به تبریز و ملاقات وی با استاندار آذربایجان شرقی حکایت می‌کرد. آیا ارسلان فتحی‌پور در حال سفر آن بیانیه‌ی غافلگیرکننده را نوشته و به هواداران فعالش در فضای مجازی سپرده بود تا منتشرش کنند؟ یا اشخاص دیگری در ستاد وی این وظیفه‌ی خطیر را به عهده گرفته بودند؟ این اشخاص چه کسانی بودند؟ هوادارن بی‌خرد یا نفوذیان هوشمند رقیب؟

گروهی از هواداران وی با غرور و پیروزمندانه این بیانیه را که با عنوان «بیانیه‌ی مرد توسعه و پیشرفت منطقه‌ی مرزی» در شبکه‌های مجازی منتشر کردند. در نگاه اول، به نظر می‌رسید این بیانیه یک طنز وایرال باشد. افزایش تعداد نشر دهندگان این بیانیه به‌ویژه از سوی کسانی که پیشتر نیز دستی در صدور بیانیه داشتند، فرضیه‌ی طنز بودن آن را رد کرد. توسعه‌ی انتشار بیانیه نهایتاً به بروز واکنش‌هایی منجر شد.

نخستین طیف که به این بیانیه واکنش نشان دادند، رسانه‌های مجازی بودند. رسانه‌های سراسری فوراً این خبر را در صفحه‌‌ی اول خود منتشر کردند. تیتر «بیانیه‌ی عجیب ارسلان فتحی‌پور» به سرعت در غالب رسانه‌های مجازی رسمی کشور انتشار یافت.

فعالان اجتماعی قوم‌گرا که خود را «هویت‌طلبان آزربایجان» می‌نامند، دومین گروهی بودند که به این بیانیه واکنش نشان داده و در مقابل آن بیانیه‌ی واکنشی صادر و اتهاماتی را متوجه ارسلان فتحی‌پور کردند.

واکنش پیروزمندانه‌ی جناح رقیب در حوزه‌ی انتخابیه‌ی کلیبر، خداآفرین و هوراند بخش دیگری از این واکنش‌ها بود. آن‌ها خرسند از این که رقیبِ خود را به دام تهدید و اتهام کشانده‌اند، غیر اخلاقی و اتهام‌آمیز بودن بیانیه را نشان از ترس و ناتوانی فتحی‌پور در ادامه‌ی منطقی بازی توصیف کردند.

بخشی از هواداران نماینده‌ی مردم کلیبر، خداآفرین و هوراند نیز در برابر این بیانیه واکنش نشان دادند: آن‌ها از انتشار این بیانیه اظهار تأسف کردند. آن‌ها متوجه هزینه‌های گزاف اجتماعی این بیانیه بودند…

جای شکی باقی نمانده بود که تیم تبلیغاتی ارسلان فتحی‌پور یک گاف بزررگ داده است. گاف بزرگی که هزینه‌ی آن را رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی پرداخت و همچنان پرداخت خواهد کرد.

ارسلان فتحی‌پور می‌توانست زیر بار این بیانیه نرود. او «باید» آن را تکذیب می‌کرد. اما هنوز این کار را نکرده است؛ شاید…

۱۹ دیدگاه‌ها

 1. با توجه به اینکه در بررسی صلاحیت های کاندیداها عرف این بوده که از مراجع چهارگانه استعلام شود. لذا اینکار به نظر کار بسیار بچه گانه ی بوده و نشان از کینه و عداوت دیرینه عده ای دست نشانده که بجز تعصبات کورکورانه و کینه توزانه چیزی در سر ندارند، دارد. فتحی پور چه بخواهیم و چه نخواهیم تبدیل به یک برند داخلی شده است . در حالیکه مسئولین، سرمایه گذاران و نماینده گان سایر استانها و شهرستان به روشهای گوناگون سعی در استفاده از قابلیت های فردی و لابی های قدرتمند این بزرگ مرد کوتاه قد خوشروی با مرام برای جلب و جذب سرمایه های دولتی و بخش خصوصی به منظور رشد و توسعه و آبادانی منطقه خود را دارند. جای بسی تاسف است که عده ای به ظاهر متعصب به کلیبر با طرح چنین مسایل پیش پا افتاده و نخ نما شده ای قصد تخریب چهره ای آقای فتحی پور را دارند. در حالیکه حتی اگر سر سوزنی اعتقاد و انصاف داشته باشند بایستی حداقل به مصداق فرمایش گهربار امام هشتم (ع) مَنْ لَمْ یَشْکُرِ الْمُنْعِمَ مِنَ الْمَخْلُوقِینَ لَمْ یَشْکُرِ اللَّهَ عَزَّ وَ جَل قدردان همه تلاشهای او باشند و با ارایه راهکارهای علمی و عملی بجای تیشه زدن به ریشه های تنومند تلاشهای وی سعی در تشویق و ترغیب سرمایه داران منطقه کلیبر و حومه به منظور سرمایه گذاری و تشکیل شرکت های سرمایه گذاری و تعاونی به منظور ایجاد بنگاههای زود بازده باشند. پس الا ای ملت سربلند کلیبر و خدا آفرین و هوراند قدر این فرزند برومند خود را بدانید و در کوس رسوایی ندمید .به قول حضرت سعدی: از کرم اخلاق بزرگان بدیعست روی از مصاحبت مسکینان تافتن و فایده دریغ داشتن که من در نفس خویش این قدر قوت و سرعت می شناسم که در خدمت مردان یار شاطر باشم نه بار خاطر. انشالله تعالی

 2. این بیانیه ای که اقای فتحی پور داده خیلی مسخره است …
  یعنی مردمی که ۱۲ سال بهشون رای دادن الان شدن فتنه کار و پانتورکیسم…
  واقعا حیف به این رای هایی که داده شد تو این ۱۲ سال…
  مرد باید تو شرایط سخت تحمل کنه….
  تا حالا به این دام نیوفتاده بودین به خاطر اون…
  همون حقهایی که ماله دکتر حمادی بود الان شمارو گرفته …
  حق به حقدار رسید

 3. ایشان با این بیانیه ثابت کردند از جنس مردم نیستند. باید منتظر بازگشت دوباره احمدی نژاد باشند تا به صحنه باز گردند.

 4. رضا جان عزیز از بزرگان و اطرافیان خود از شرح حال دکتر فتحی پور بپرسین و ببینین ایشون از کجا به کجا رسیدن تو کدوم خانواده متولد شده و با کدوم فرهنگ بزرگ شده اند. دکتر هم مثل خیلی از ماها در خانواده متوسط رو به پایین(فقیر) متولد شده و با اون فرهنگی که پدرو مادرهای ما، ما را بار آورده اند بزرگ شده است یعنی با نون حلال و فرهنگ حسینی .باید جناب دکتر برای ما تو زندگی هدف باشه و نماد این که اگر ما هم تو زندگی زحمت و تلاش کنیم میتوانیم تو زندگی فردی موفق باشم و هیچ چیز دور از دست رس نیست. دکتر فردی هست که اون رنج مشقت های که ما میکشیم را کشیده است (((( به قول معرف حال گشنه رو از کسی بپرس که گشنگی کشیده است نه از کسی که همیشه با شکم پر خوابیده و معنی و مفهوم گشنگی رو نمیدونه و همیشه به حال گشنه ها خندیده)))

  دکتر فتحی پور نماینده ما در مجلس هست و ان شاالله خواهد بود.وظیفه ای ما این هست کسی را انتخاب کنیم که لایق این مسند هست، و از خود این مردم هست.

 5. براتون متاسفم شما باید به عنوان یک مرجع آگاه ساز بی طرف باشین تمام نظر ها رو چاپ کنین.

 6. سلام
  اشخاصی که که مدارک جعلی به این مقام رسیده اند حق بقیه رو خورده اند
  من به شخصه دیدم که کسانیکه سواد ندارند بلکه با پارتی یه مدرک سوری گرفته اند همین آقای به ظاهر محترم و متدین
  به آنه کار داده ولی آدم های زیادی که تو دانشگاه ملی درس خوندن تو منطقه بیکار هستند
  محض رضای خدا اجازه ندهیم همچین اتفاقاتی در منطقه بوجود بیاد

 7. با برگشت الله قلی زاده به مجلس ،شهرستان کلیبر به ۱۲ سال پیش بر می گردد. یعنی پسرفت پسرفت پسرفت…یک قطب تقریبا شکست،خدا قطب مقابل را هم بشکند تا بلکه اذهان عمومی باز شود و شهرستان بیش از این ها پیشرفت کند.ان شاالله

  • افسوس که مطالب “جوان ایران زمین ” عین حقیقت است.خدا به دادمان برسد تا انتخابمان صحیح ترین و بهترین باشد.

  • درست بر عکس با برگشت آقای الله قلیزاده برگشت آرامش به این حوزه انتخابیه را شاهد خواهیم بود.و همچنیین برگشت مبارک ایشان خاتمه جناحبازی و ناعدالتی و رانت خواری را به دنبال خواهد داشت.

 8. الله قلی زاده برای مردم کلیبر، نماد شروع جناح بازی،طرفداری، کینه و کدورت است.

 9. بسم الله و بالله لعلی العظیم.
  بنده به عنوان فردی که سال ها در کلیبر زندگی کرده ام و و الان در تبریزم و در مقطع دکتری مشغول تحصیلم و با چند نفر از کانیداها هم صحبت کردم نظرم این هست که باید به جناح بازی در کلیبر خاتمه داده شود. در جناح بازی ها یک عده سود می برند ولی بقیه مردم چوب آن را میخورند. این روال اشتباه تا خاتمه نیابد شهر ماه پیشرفت نمیکند و هر کاندیدی که به جناح بازی دامن زند به دنبال خیانت است نه خدمت. کارهای خوب بقیه نماینده ها باید ادامه یابند و اشکالات آنان رفع شوند. نباید آنها را بتوپیم از تجارب آن ها استفاده بکنیم و معایب آنها را رفع بکنیم.

 10. فتحی پور برای منطقه چه کرد
  کدام زیرسازیها را انجام داد
  کدام ثروت را به منطقه آورد
  کدام سخنرانی ها را در مجلس انجام داد
  در انتخابات ۹۸ انشاالله اکبر عبدالهی صدرصد میا ید و مردم هم از ایشان حمایت می کنند

 11. ظلم برقرار نمی ماند و ظالم به سزای کارش میرسد (…)

 12. خدا را شکر فتحی پور رد صلاحیت شد تو ۱۲ سال بیشترین ظلم رو به کلیبر کرد

 13. رای ما ارسبارانی ها مهندس مضاهر قصابی کلیبر

 14. با سلام
  هم وطن گرامی اول اسم کاندید خود را درس بنویسید بعد از ارسبارانی ها خرج کنید.

  « مظاهر قصابی کلیبر»

 15. از یک منبع آگاه شنیدم که آقای دکتر ارسلان فتحی پور نماینده شریف مردم کلیبر ، رئیس کمسیون اقتصادی مجلس با افتخار صلاحیت خود رو به دست آورد. به امید روزی که بدخواهان ملت شهید پرور منطقه رسوا شوند و آقای دکتر فتحی پور موفق بشه. به صلاح منطقه هست که دکتر فتحی پور دوباره نماینده بشود.
  بیاید دست به دست هم بدیم و دکتر فتحی پور رو با حدکثر آرا راهی مجلس کنیم تا با افتخار به منطقه خدمت کند.

 16. بنظر بنده شعور و کارایی پدربزرگ های تک به تک ما از این افرادی که با شعار و… صندلی های مجلس را اشغال میکنند هزاران برابر بیشتر وسودمندتر است. یک گرم عمل از میلیون ها تن شعار با ارزش تر است.انتخابات در منطقه ای که در هر خانه حداقل یک نفردانشگاه رفته وجود دارد نباید در این سطح باشد.متاسفانه بجز عده کمی بدنبال جیب مبارک و موقعیت خود هستند.من از هیچ نماینده ای گلایه نمیکنم بلکه همه ایرادات متوجه نخبگان ریش سفیدان و تحصیل کردگان منطقه است. یعنی من و شما.مردمی که کتاب نمیخواند روزنامه نمیخواند خود خواهی میکند اگر روزی برسد که حق رای دادن را از دستش بگیرند نباید ناراحت شود.حق رای برای کسانی است که قدرش را میدانند و از ان دفاع میکنند.افراد تنبل اجتماعی.و غیرمطالبه گر باعث میشوند جامعه به تحجر کشیده شود.خدایا ریا و تزویر وترس و برده صفتی و بت پروری را از ما دور کن. این مطلب متوجه هیچ گروهی نیست فقط درددل با هم منطقه ای ها

 17. با گذشت روز ها حیف که مردم کلیبر باز هم نفهمیدن که حاج قلی زاده برای قلع و قمع نمی یاد و صاحب چنین شخصیتی نیست و فقط کسایی رو که واقعا به مردم در این سال ها ظلم کرده اند را ریشه کن خواهد کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 − 8 =

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: