صفحه‌ی اول » اخبار منطقه‌ی قره‌داغ » اخبار کلیبر » چالش‌ها و امیدهای پیش روی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کلیبر

چالش‌ها و امیدهای پیش روی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کلیبر

به بهانه تغییر مدیریت در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کلیبر و همچنین آشنایی با برخی واقعیت‌ها و نیز برنامه‌ها و استراتژی‌های این واحد دانشگاهی به گفت‌وگو با دکتر بقایی، رییس جدید واحد کلیبر نشستیم.

حسین بقایی در مقطع کارشناسی؛ دانش‌آموخته‌ی «علوم تربیتی با گرایش مدیریت و برنامه‌ریزی آموزشی» از دانشگاه شهید بهشتی است. وی در مقطع کارشناسی ارشد، «آموزش و پرورش تطبیقی» را در دانشگاه علامه طباطبایی تهران و دکترای تخصصی «برنامه‌ریزی درسی» را در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان گذرانده است.
وی که تدریس در دانشگاه‌های آزاد اسلامی واحد تبریز، مرند (مأمور)، عجب‌شیر و دانشگاه پیام نور مرکز تبریز و دانشگاه فرهنگیان علامه امینی تبریز را در رزومه‌ی کاری خود دارد و استاد راهنما و داور پایان‌نامه‌های دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد نیز بوده است، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کلیبر است.
بقایی از تاریخ ۷ شهریور ۱۳۹۵، به عنوان رییس جدید دانشگاه آزاد اسلامی واحد کلیبر معارفه و شروع به کار کرده است.

گفت‌وگوی سئحراما با رییس جدید دانشگاه آزاد اسلامی واحد کلیبر، شاملِ دو جنبه از واقعیت‌ها و عملکردهای دانشگاه در آغاز مدیریت «دکتر حسین بقایی» و برنامه‌ریزی‌ها و استراتژی‌های وی است؛

چالش‌ها و امیدهای دانشگاه آزاد اسلامی واحد کلیبر در گفت‌وگوی سئحراما با رییس جدید این واحد دانشگاهی بررسی شد
چالش‌ها و امیدهای دانشگاه آزاد اسلامی واحد کلیبر در گفت‌وگوی سئحراما با رییس جدید این واحد دانشگاهی بررسی شد

رییس جدید دانشگاه آزاد اسلامی واحد کلیبر با بیان این که «بنده بنای مدیریت و مسؤولیت خود را بر صداقت و درستکاری و قانون‌مداری گذاشته‌ام»، خاطر نشان می‌کند: «بر همین اساس مطالبی را که عرض می‌کنم یک سری واقعیت‌ها و اتفاقاتی است که متأسفانه با این‌که ریشه و دلیل اصلی‌اش در گذشته بوده ولی نتایج تلخ و ناگوار آن هم‌زمان با آغاز مدیریت ما به وقوع پیوست».

دکتر بقایی تأکید کرد: «هدف از بیان این مطالب در این‌جا فقط شفاف‌سازی و آگاه‌سازی مردم از وضعیت دانشگاه و اتفاقات ناخوشایندی است که امسال در این دانشگاه اتفاق افتاده و مقصود سیاه‌نمایی کسی نیست».

وی با تأکید بر این که «خود من نیز عضوی از خانواده‌ی دانشگاهی این واحد هستم»، گفت: «بنده به هیچ وجه راضی به چنین پیش‌آمدی برای دانشگاه نبوده و نخواهم بود».

دلیل حذف رشته‌های دانشگاهی در واحد کلیبر

بقایی ادامه داد: «به هر حال، یکی از اتفاقات ناخوشایند دانشگاه، حذف رشته‌های کارشناسی ارشد بود و همچنین حذف رشته‌ی پرستاری. البته به لطف خدا با تلاش‌های نماینده‌ی محترم، بنده وهمکارانم، همچنین مساعدت ریاست محترم دانشگاه و دبیرخانه‌ی استان و معاونت محترم علوم پزشکی و نیز جذب یک نفر عضو هیأت علمی در رشته‌ی پرستاری، توانستیم دو باره این رشته را دایر نموده و برای آن دانشجو پذیرش کنیم».

وی با اشاره به حذف رشته های کارشناسی ارشد تصریح کرد: در رابطه با حذف رشته‌های کارشناسی ارشد باید عرض کنم که طبق بررسی های صورت گرفته و اذعان معاون محترم آموزشی که در دوره گذشته نیز در این پست بوده‌اند، دلیل حذف این رشته‌ها عدم ایفای تعهدات واحد در جذب هیأت علمی و مهم‌تر از آن عدم ثبت این رشته‌ها در زمان مقرر در پرتال وزارت علوم بود که تا آخر فروردین امسال مهلت داشته ولی متأسفانه انجام نشده بود. نتیجه‌ی آن کاهش شدید دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و فرار دانش آموختگان بومی از این دانشگاه بود که امید داشتیم همگی در این واحد ادامه‌ی تحصیل داده و موجب افزایش دانشجو و ترقی این دانشگاه شوند.

به گفته‌ی وی؛ «رشته‌هایی که در زمان اعلام نتایج کنکور سراسری کارشناسی ارشد حذف شد، عبارت‌اند از: حسابداری، حقوق خصوصی، فقه و مبانی حقوق اسلامی، علوم سیاسی، مهندسی معماری، مهندسی برق – قدرت، مهندسی عمران – سازه‌های آبی وعلوم تربیتی – آموزش و پرورش پیش دبستانی که علاوه بر این رشته‌ها ما از همان ابتدا در چند رشته نیز پرونده‌ها را در استان تأیید و جهت تصویب به سازمان مرکزی فرستاده بودیم که تحت تاثیر این حذف و شوک ناگهانی، آن پرونده‌ها و مدارک نیز مسکوت مانده و زحمات ما جهت توسعه‌ی رشته‌های کارشناسی ارشد عقیم و بی‌نتیجه ماند».

رییس جدید دانشگاه آزاد اسلامی واحد کلیبر ادامه داد: با این حال جهت تثبیت رشته‌های دایر و احیای رشته‌های حذف شده، در سطح استان، اساتید مجربی را با مرتبه‌ی استادیاری دعوت به همکاری و برایشان حکم یک‌ساله صادر کردیم. کیفیت آموزشی را ارتقا دادیم از جمله؛ الزام مدیران گروه‌ها به حضور در دانشگاه علاوه بر موظفی تدریس، جذب یک نفر هیأت علمی در رشته‌ی پرستاری، تجهیز کلاس‌ها به ویدیوپروژکتور، جدیت در تشکیل به موقع کلاس‌ها و کنترل ورود وخروج اساتید، رسیدگی به مشکلات دانشجویان با برگزاری جلسات پرسش و پاسخ و…

دکتر حسین بقایی، ریزش شدید دانشجو به ویژه پس از حذف رشته‌های کارشناسی ارشد را واقعیت تلخ دیگری می‌داند که در بدو تحویل ریاست دانشگاه آزاد اسلامی واحد کلیبر با آن مواجه بوده است.

بحران مالی در واحد کلیبر / آمار واقعی تعداد دانشجویان

خوانندگان سئحراما به خاطر دارند که در گزارشی که در تابستان گذشته از عملکرد دانشگاه آزاد اسلامی منتشر شد، تعداد دانشجویان این واحد ۱۴۰۰ نفر اعلام شده بود. واکنش رییس جدید، اظهار تأسف است: «متأسفانه باید عرض کنم که این آمار صحت ندارد. تعداد دانشجویان واحد کلیبر هم‌اکنون کمتر از ۷۰۰ نفر می‌باشد. وقتی که ما دانشگاه را تحویل گرفتیم نیز آمار حدوداً همین تعداد بود. چند نفر فارغ‌التحصیل شدند و چند نفر هم تازه ثبت‌نام کردند که تقریباً برابرند.

در گزارش یاد شده، اعلام شده بود که دانشگاه آزاد اسلامی واحد کلیبر به سوددهی رسیده است. رییس جدید این نکته را هم تکذیب می‌کند: «ما در وضعیت بحران مالی قرار گرفته‌ایم! در حال حاضر توان پرداخت بدهی‌ها و حقوق معوق گذشته را نداریم و درآمدهای ما به زور کفاف پرداخت هزینه‌های جاری و حقوق و دستمزد کارمندان واساتید را می‌دهد. طبق بررسی‌ها و پیش‌بینی‌هایی که کرده بودیم، در صورت عدم حذف رشته‌های کارشناسی ارشد می‌توانستیم هزینه‌های‌مان را مدیریت کنیم».

بقایی خاطر نشان می‌کند: «تعداد دانشجویان جذب شده برای نیم‌سال تحصیلی جاری کم‌تر از یک‌صد نفر است. بنده هم فرصت چندانی برای گسترش رشته‌ها و همچنین تبلیغ و اطلاع‌رسانی جذب دانشجو در این نیم‌سال نداشتم».

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کلیبر وضعیت مالی این واحد را تأسف‌بار می‌داند: «متأسفانه دانشگاه در وضعیت بحران مالی قرار دارد. واحد ما چند سال است که عنوان واحد زیان‌ده را یدک می‌کشد. در تراز مالی پایان سال ۹۴ در مقایسه‌ی درآمد با هزینه‌ها، واحد ما بیش از ۵۰ درصد زیان‌ده نشان داد که معادل ریالی آن بیش از یک میلیارد تومان می‌باشد».

وی تصریح می‌کند: «در حال حاضر مبالغ زیادی به سازمان تأمین اجتماعی، امور مالیاتی، بانک ملی از بابت پروژه‌های نیمه تمام عمرانی، سازمان مرکزی و سایر واحدهای دانشگاهی بدهکار هستیم که پرداخت این بدهی‌ها با این وضعیت دانشجو غیرممکن است!
علاوه بر بدهی‌های خارج سازمان، دانشگاه نزدیک به ۳۰۰ میلیون تومان هم به اعضای هیأت علمی، کارمندان و اساتید حق‌التدریس بدهکار است که از سال‌ها قبل معوق مانده و پرداخت نشده است.

بقایی خاطرنشان کرد: «البته ما بنا به ضرورت و جلوگیری از اخلال در برگزاری دوره‌ها مطالبات مربیان رشته‌ی پرستاری را که از سال گذشته پرداخت نشده بود، پرداخت کردیم. اجاره بهای ماه‌های گذشته‌ی خوابگاه‌ها را هم تسویه کردیم».

وی با بیان این که؛ «البته من قصد ندارم مردم عزیز منطقه و نماینده‌ی محترم شهرستان را ناامید کنم و فقط خواستم با مشکلات ما بیشتر آشنا بشوند»، اظهار امیدواری کرد: « انشاءالله این مشکلات نیز رفته رفته حل خواهد شد؛ یک سری کارهایی توسط سازمان مرکزی در حال برنامه‌ریزی است که در آینده با اجرای آن‌ها مشکلات واحدهای دانشگاهی مرتفع خواهد شد. خودمان نیز با تصویب رشته‌های جدید، احیای رشته‌های حذف شده و بهره‌برداری از هتل مهمان‌سرای دانشگاه، به وضعیت مالی نسبتاً پایدار خواهیم رسید».

سه دغدغه‌ی اصلی مدیریت جدید

بقایی اضافه کرد: «همان‌طور که در بیانیه‌ی آغاز سال تحصیلی جدید به دانشجویان عزیز عرض کردم. دغدغه‌ی اصلی مدیریت جدید در سطح واحد، رعایت اخلاق اسلامی و حرفه‌یی، تعمیق فرهنگ قانون مداری، انضباط اداری و ارتقای کیفیت آموزشی است».

وی ادامه داد: «راجع به پیشرفت و ترقی واحد و تسریع روند رو به رشد دانشگاه و خروج از بحران مالی، برنامه و هدف اصلی ما فعلاً احیای رشته‌های حذف شده و توسعه‌ی رشته‌های واحد در مقطع کارشناسی ارشد و همچنین تثبیت رشته‌ی پرستاری و گسترش رشته‌های علوم پزشکی در واحد است که البته این موضوعات شدیداً نیازمند جذب استاد با مدرک دکتری و جذب هیأت علمی در رشته‌های علوم پزشکی می‌باشد».

بقایی افزود: «در مرحله‌ی بعدی که البته از همان ابتدا به دنبال این موضوع رفتیم راه‌اندازی هتل مهمان‌سرای دانشگاه با مشارکت سایر واحدهای دانشگاهی می‌باشد که در صورت بهره‌برداری به بهبود اوضاع مالی ما کمک شایانی خواهد کرد».

وی خاطر نشان کرد: «تأسیس مرکز تحقیقات گیاهان دارویی و مرکز تحقیقات زغال اخته و به طور کلی حرکت در مسیر اقتصاد دانش بنیان و سرمایه‌گذاری اقتصادی از اهداف و استراتژی‌های اصلی ماست که انشاءالله با مساعدت نماینده‌ی محترم شهرستان، ریاست محترم دانشگاه و دبیرخانه‌ی هیأت امنای استان، تسهیل روند اداری توسط سازمان مرکزی دانشگاه و پشتیبانی مردم شریف و همکاری کارمندان واعضای هیأت علمی دانشگاه به آن‌ها جامه‌ی عمل خواهیم پوشاند. به امید روزی که بتوانیم از همین جایگاه، خبرهای خوب و مسرت بخشی را خدمت شما و مردم عزیز اعلام کنیم».

 

یک دیدگاه

  1. طفلکی ما میدونستیم. به آمار غلط این دانشگاه عادت کردیم. به دکتر دکتر های الکی. منم منم های کشکی. ال کردم بل کردما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده + 19 =

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: