صفحه‌ی اول » اخبار » کشف مقبره‌ی ارسطو در زادگاهش

کشف مقبره‌ی ارسطو در زادگاهش

کنستانتینوس سیسمانیدیس، باستان‌شناس یونانی در کنفرانسی در شهر سالونیک یونان از کشف مقبره‌یی خبر داد که احتمالاً متعلق به ارسطو است.

کشف مقبره ارسطو

سئحراما | سرویس اندیشه و هنر: ارسطو، پدر منطق مدرن، و شاگرد محبوب و مشهور افلاطون، در سال ۳۲۲ پیش از میلاد از دنیا رفت و از آن زمان افکار و آثار او در کلاس‌های جهان تدریس شده‌اند، تنها یک مشکل همواره وجود داشته: کسی از مکان خاک‌سپاری دقیق او خبری ندارد.

بر اساس گزارشی که نیویورک تایمز منتشر کرده است؛ باستان‌شناسان از گذشته‌های دور تا کنون در جست‌وجوی مقبره‌ی ارسطو بوده‌اند، تلاشی ناموفق زیرا او ۲۲۲۸ سال پیش از دنیا رفته و هیچ ردی از او یافته نشده‌است. اما اکنون یک باستان‌شناس یونانی می‌گوید در نهایت این مقبره‌ی گمشده را در روستایی به نام استاگیرا کشف کرده‌است.

کنستانتینوس سیسمانیدیس برای دو دهه رهبری گروه‌های تجسس و حفاری در شمال یونان برای یافتن این مقبره را به عهده داشته‌است و می‌گوید بقایای ارسطو احتمالاً درون بنایی که در زیر استاگیرا، زادگاه ارسطو، مدفون شده، پنهان شده است.

خبر این کشف احتمالی هم‌زمان با آغاز کنگره‌ی جهانی ۲۴۰۰ سال ارسطو که به مناسبت دو هزار و چهارصدمین سالگرد تولد وی در تسلالونیکی با حضور اساتید مشهور فلسفه‌ی جهان برگزار شده منتشر شد. طی اعلام این خبر سیسمانیدیس اعلام کرد برای اثبات ادعای خود هیچ مدرکی نداشته و تنها نشانه‌هایی قدرتمند و محکم در دست دارد که به او اطمینان می‌دهد مکان شناسایی شده همان مقبره‌ی ارسطو است.

به گفته‌ی وی مقبره‌یی که او کشف کرده، از کفی مرمرین و نمایی پانوراما برخوردار است و زمان ساخت این بنا یک سال پیش از مرگ ارسطو بوده‌است، از این رو احتمال این که این بنا مقبره‌ی ارسطو باشد بسیار قوی است. سیسمانیدیس می‌گوید این همان مقبره‌ است، حتی محرابی که در متون قدیمی به آن اشاره شده‌ را نیز یافته‌ایم همچنین جاده‌یی که به مقبره منتهی می‌شود، مسیری که به بازار باستانی که در این منطقه وجود داشته بسیار نزدیک است.

تا به امروز، این بهترین مکانی است که محققان طی این سال‌ها به عنوان آرامگاه ارسطو کشف کرده‌اند زیرا تمامی نشانه‌ها به درستی این کشف اشاره دارند. زمانی دانشمندان براین باور بودند ارسطو در خالکیس، شهری در ۴۸۲ کیلومتری استاگیرا دفن شده‌است.

این فرضیه بر اساس داستان واقعی فرار ارسطو از آتن و پناه بردنش به خالکیس در سال ۳۲۲ پیش از میلاد مطرح شده‌بود. در آن سال ارسطو از اتهاماتی که توسط امپراطور به او وارد شده بود از آتن گریخته و به خالکیس پناه برد، در آنجا به دل درد شدید مبتلا شده و در نهایت جانش را از دست داد. مرگ وی در خالکیس پذیرفته‌شده است اما گفته می‌شود جسد وی از آن منطقه به جایی دیگر منتقل شده‌ است. بر اساس گزارش جدید، به نظر می‌آید خانواده‌ی ارسطو جسد وی را به محل زادگاهش انتقال داده باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 5 =

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: