صفحه‌ی اول » اخبار منطقه‌ی قره‌داغ » اخبار کلیبر » کمیته‌ی حقیقت‌یاب وزیر صنعت، معدن و تجارت در کلیبر چه کرد؟!

کمیته‌ی حقیقت‌یاب وزیر صنعت، معدن و تجارت در کلیبر چه کرد؟!

سئحراما | سرویس اقتصادی: از اتاق اصناف شهرستان به عنوان نماینده‌ی منتخب اتحادیه‌های صنفی، با نام پارلمان اصناف نیز یاد می‌شود. اتاق اصناف که تا پیش از اجرای قانون جدید نظام صنفی، مجمع امور صنفی نامیده می‌شد، در شهرستان کلیبر برای سالیان متوالی زیر چتر اداره‌ی صنعت، معدن و تجارت (بازرگانی سابق) قرار داشته است. با اجرای قانون جدید و تغییر گسترده در  هیأت رییسه‌ی اتاق، استقلال و خروج آن از ساختمان اداره‌ی صنعت، معدن و تجارت کاملاً محتمل به نظر می‌رسید. برای استقلال اتاق و به‌ناحق بودن هر گونه دخالت دولتی در آن صراحت قانونی نیز وجود دارد: البته کلیبر همیشه یک استثنا است!

گوران؛ نماینده‌ی ویژه‌ی وزیر
گوران؛ نماینده‌ی ویژه‌ی وزیر

به گزارش سئحراما؛ اختلاف بین پارلمان اقتصادی شهرستان کلیبر با اداره‌ی صنعت، معدن و تجارت، به بالاترین سطح خود رسیده است. در 18 ماه گذشته، پا در میانی بسیاری از اشخاص حقیقی و حقوقی تا سطح رییس سازمان و حراست آن، نتوانست به این اختلافات؛ دخالت‌های بی‌جا در امور اتاق اصناف و اتحادیه‌های صنفی؛ برخی «حیف و میل‌ها»ی آشکار، بی‌تدبیری‌ها، سوء مدیریت و بی‌اخلاقی‌های گسترده در مجموعه‌ی مربوطه پایان بدهد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی، پس از جلسات مکرر در شهرستان کلیبر نهایتاً در تاریخ 21 مهرماه 1394، حکم عزل رییس اداره‌ی صنعت، معدن و تجارت شهرستان کلیبر را صادر کرد. حکمی که به نظر می‌رسد؛ بیش از آن که گرهی از مشکلات شهرستان را باز کند، حالا خود دکتر نجاتی را گرفتارتر کرده است!

با بالا گرفتن حرف و حدیث‌ها و در حالی که امور از کنترل بالاترین دستگاه مربوطه در استان خارج شده و رییس سازمان از اجرایی کردن حکم خود، ناتوان! است، وزیر صنعت، معدن و تجارت دولتِ تدبیر و امید – که پیش‌تر در جریان سفر به کلیبر، شخصاً شکواییه‌ی اصناف و اشخاص را دریافت کرده بود – بالاترین مقام مسؤولی را که می‌توانست در این حوزه دخالت کند، به کلیبر فرستاد: احمد گوران شورکچالی؛ قائم مقام معاونت توسعه‌ی مدیریت، منابع و امور استان‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت، همراه با سید حسین فرجی؛ مشاور امور پارلمانی اتاق اصناف ایران.

در حالی که فعالان حوزه‌ی اصناف و بازاریان کلیبری بادیده‌ی تردید به مأموریت کمیته‌ی حقیقت‌یاب وزیر می‌نگرند؛ این دو فرستاده‌ی ویژه، همراه با قائم مقام رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی و حراست این سازمان به کلیبر آمدند تا پس از بررسی دقیق موضوع و دریافت نظرات سران شهرستان، گزارش مفصلی به شخص وزیر ارایه دهند.

اکنون باید دید حکم وزیر و کمیته‌ی حقیقت‌یاب وی چه اعتباری خواهد داشت؟

 • آیا کمیته‌ی حقیقت‌یاب وزیر برای بیش از 1000 واحد صنفی دارای پروانه‌ی کسب که مالیات می‌پردازند، پاسخی دارند که؛ فعالیت همین تعداد واحد صنفی بدون پروانه‌ی کسب، چگونه ممکن است؟ واحدهایی که هیچ مالیات و عوارضی پرداخت نمی‌کنند و بدون هر گونه نظارت بهداشتی و تعزیراتی با آن‌ها رقابت می‌کنند.
 • آیا کمیته‌ی حقیقت‌یاب وزیر توانسته است پاسخی برای حجم نگران کننده‌ی کالاهای تاریخ مصرف گذشته، فاسد و فاقد پروانه‌ی تولید و توزیع در شهرستان کلیبر پیدا کند؟
 • آیا کمیته‌ی حقیقت‌یاب وزیر، توانسته است توضیحی برای تمدید بدون ثبت پروانه‌های کسب، دریافت دستی مبالغ صدور و تمدید و احتمال حیف و میل‌های میلیونی پیدا کند؟
 • آیا کمیته‌ی حقیقت‌یاب وزیر توانسته است توضیحی برای بدترین کیفیت ممکن آرد و نان در شهرستان کلیبر دریافت کند؟
 • آیا کمیته‌ی حقیقت‌یاب وزیر توانسته است توضیحی در مورد گرانی بی‌حساب و کتاب کالا در این شهرستان دریافت کند؟
 • آیا این کمیته توضیحی برای طمع و درخواست‌های نقدی رییس اداره‌ی خود از اشخاص و واحدهای صنفی و تولیدی دارد؟
 • آیا وزیر و کمیته‌ی حقیقت‌یاب وی واقعاً اراده‌یی برای حل این مشکل در شهرستان کلیبر دارند؟
 • آیا احکام و درخواست‌ها و دستورات پس از عزل رییس این اداره، وجاهت قانونی دارد؟
 • کمیته‌ی حقیقت‌یاب وزیر با این بی‌قانونی‌های آشکار چه خواهد کرد؟

همین پنج‌شنبه؛ گزارش تکمیلی سئحراما را در این باره بخوانید!

۱۲ دیدگاه‌ها

 1. باسلام خدمت مدیر سحراما و
  جای تقدیر وتشکر را دارد که سحراما به فکر حل مشکل اصناف شده ولی باستحضار برسانم که مشکل اصناف داخل خود اتحادیه واتاق اصناف وبه قول شما پارلمان اصناف کلیبر هست نه اداره صنعت معدن وتجارت
  کلیبر در جمع دارای پروانه وبدون پروانه 1400 واحد صنفی ندارد کجا 1000 واحد بدون پروانه فعالیت میکند.
  –کالاهای تاریخ گذشته چه ربطی به اداره صنعت معدن دارد یا چه ربطی به اتحادیه واتاق دارد مگر کارشبکه بهداشت وباید اتحادیه ها اتاق یا اداره انجام بدهند.
  –تمدید پروانه کسب وواحدهای بدون پروانه کسب چه ربطی به اداره صنعت معدن وتجارت دارد.
  –کیفیت نان شهرستان در بین شهرستانهای همجوار بهترین کیفیت را دارد .یا شما از کلیبر بیرون نمی روید یا وقتی میرید نان نمیخرید یه بار از شهرستان جلفا یا اهر یا خود تبریز نان لواش یا بربری بخرین تا بدونید کیفیت نان کلیبر خوبه یا شهرستانهای همجوار.
  –گرانی چه ربطی به اداره یا اتحادیه یا اتاق کلیبر دارد قیمت همه نوع اقلام روی انها درج شده مگر کالاها در کلیبر تولید میشه که ادااره یا اتاق بخواهد قیمتشو کاهش بده گرانی یک مشکل سراسری وربطی به اداره یا اتاق یا به قول شما پارلمان ندارد.
  لطفا قبل از درج مطالب تحقیقات لازم واگاهی لازم در درج مطالب و انجام دهید این حرفهایی که نوشتین در استان که هیچ باید در مجحلس رسیدگی بشه در کمیسیون اقتصادی مجلس رسیدگی بشه در جلسات هیات دولت باید رسیدگی بشه نه در پارلمان کلیبر .

 2. بنام خدا
  خدمت جناب آقای هادوی سلام عرض می کنم
  و نظر ایشان را بعنوان یک کلیبری آشنا و آگاه به مسائل اصناف به نکته های زیر معطوف می دارم تا شاید از این گمراهی کبک گونه رها شوند
  1- خیلی از مسائلی که جنابعالی عنوان نمودید که به اداره صنعت،معدن و تجارت ندارد اولاً جزء وظایف اصلی آن اداره می باشد ثانیاً شما به مردم شریف کلیبر بگویید که شما هایی که بعنوان بازرسان طرح تشدید استخدام شده اید اگر قرار باشد به قیمت اجناس یا تاریخ مصرف آنها نظارت نکنید اصلاً برای چه استخدام شده اید آنهم بیشتر از نیاز شهرستان و این را هم خاطر نشان کنم که شماها (بازرسان ) آن اداره اصلاً نظارتی بر بازار ندارید چون اگر داشتید این حجم بالای تخلفات در بین واحدهای صنفی وجود نداشت
  2- در مورد صدور و تمدید پروانه کسب این را که شما عنوان می کنید به اداره صنعت،معدن و تجارت ربطی ندارد کاملاً درست می گویید ولی متاسفانه آن اداره ی محترمی که شما در آن شاغل هستید وظایف اصلی خود را رها نموده و در کار اتحادیه های صنفی شهرستان دخالت می نماید بطور مثال جنابعالی چطور پروانه کسبی بنام خود از اتحادیه خوار و بار و لبنیات فروشان در رسته قندخردکنی دریافت کردید بدون اینکه هیچ یک از مراحل قانونی آن را طی نمایید و آن هم بصورت رایگان و با همان پروانه کسب وام اخذ نموده اید ، آیا این مثال بارز دخالت در صدور پروانه کسب نیست؟؟؟؟ و صدها مورد دخالت دیگر
  3- و در آخر به شما برادر عزیز توصیه می نمایم بجای اینکه تحلیل های آبکی خود را به انتشار برسانید به وظیفه اصلی خود عمل نمایید تا حقوقی که از بیت المال به شما میدهند حلال باشد

 3. کمیته حقیقت یاب وزیر !؟؟! این خبر چقدر صحت دارد ؟ مگر فرماندار و نماینده چکاره اند ؟ چرا اینها کاری نکردند که وزیر مامور ویژه فرستاده ؟ یعنی وزیر به کارهای شهرستانها هم رسیدگی میکنه ؟
  لطفا درمورد صحت این خبر توضیح بدید

 4. سئحراما جون؛ خودتو آزار نده.وزیر هم از جنس خودشونه ..چهار روزدیگه میبینی خوش خوشانشونه. کیه که به مردم اهمیت بده

 5. لطفا از بحثهای تفرقه انگیز خودداری کنید

 6. با سلام
  خدمت همشهریان عزیز عارض می شوم که در شهر ما فقط مشکل در مدیریت اداره صنعت ، معدن و تجارت کلیبر نیست بلکه در بعضی ادارات شهرستان از این جنس مشکلات زیاد است و متاسفانه منشاء آن دخالت های نابجای نماینده محترم شهرستان در عزل و نصب های مدیران ادارات است و این دخالت ها تا جایی رسیده که روسای محترم ادارات خود را در مقابل مردم یا عالی ترین مقام نظارتی دولت در شهرستان یعنی فرماندار جوابگو نمی دانند و فقط خود را در مقابل نماینده جوابگو می دانند و حتی کار بجایی رسیده در انجام کارهای مراجعین به ادارات شهرستان ملاک عمل روساء این است که آیا طرفدار نمایند فعلی شهرستان هستی یا نه

 7. از نظر برادر هادوی نامید ومتاثر شدم .برادرعزیزم خودشان میدانند که شهرستان کلیبر فقط شهرکلیبرنیست. برادرم خودتتان شاهد بودید بارها که نانوایی روستای ما مرغداری بیش نیست.من از سحراما قدردانی میکنم که به این نکته مهم اشاره کردندکه کیفیت نان در روستای ما شرم آور و دردناکه. امید که مسؤولین یا حداقل رییس جدید فکری هم به حال ما روستاییان بکندو برادرهادوی هم ما روستاییان را نیز به رسمیت بشناسند

 8. لطفا از بحث تفرقه انگیز دست بردارید رئیس صنعت معدن پاکدامن ترین شخصی اشت ایشان با وضو سرکار آماده میشه خدا رو فراموش نکنید

 9. بنام خدا
  با سلام
  خدمت کاربر عزیزی که با نام صنعتگر نظر گذاشته اند و ادعا می نمایند که آقای حسینی با وضو سرکار حاضر می شود و پاکدامن ترین شخص است معروض می شوم که انشااله هم همانطوری که شما گفتیه اید ، همه حرفهای سئحراما کذب است ولی چرا به ایشان پیشنهاد نمی دهید که در یکی از مساجد شهر با نظارت مسئولین شهرستان با ریاست اتاق اصناف شهرستان یک مناظره برگزار کنند تا اگر واقعاً پاکدامن بر طبق مستندات خلاف موارد ی که در محافل مطرح است را اثبات نماید و بیش از این موجبات تشویش اذهان عمومی را فراهم نسازد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 10. با سلام خدمت مدیریت محترم سایت سحراما
  اینجانب رمضان هادوی از درج این مطالب هیچ گونه اطلاعی ندارم وایمیل بنده هم در بالا افتاده است.مشکلات اتحادیه واتاق هیچ ربطی به ما بازرسان اداره ندارد هر مشکلی هست خودشان حل وفصل کنند بازرسان هیچ عیدی هیچ حقوق وهیچ مبلغی دریافت ننموده ایم .
  در ضمن بنده برای راه اندازی یک مغازه کوچک قند خرد کنی اقدام نمودم و نامه در دست اقدام جهت پروانه نیز دریافت نمودم وبا خرید یک دستگاه 15 میلیونی اقدام به این کار کردم که متاسفانه بدلیل عدم جواب دهی همان دستگاه را به قیمت 7 میلیون تومان به اقای (…) فروختم با 8 میلیون تومان ضرر.
  لذا خواهشا چنین مطالبی را به نام بنده درج نفرمایید مشکلات اتحادیه ها واتاق واداره هیچ ربطی به بازرسان ندارد .
  با تشکر

 11. باسلام خدمت دوستان لطفا از اسم اوردن وزدن اتهام به هم جدا خوداری فرمایید.
  جناب اقایی که با نام ایرانی پیام گذاشته اید وبه نقل از دوستان جناب اقای(…) کلیبر هستید قطعا میدانید که یک نفر که برای دریافت پروانه کسب اقدام میکند اگر مراحل قانونی وسیر قانونی را طی نکند وموفق به دریافت پروانه کسب شود فرد اقدام کننده متخلف نیست بلکه مدیر اجرایی واتحادیه مقصر وتخلف کرده اند نه اینکه دریافت کننده پروانه کسب . با تشکر

 12. مدیرت محترم سحراما بیش از 80 درصد نظرات که مال خودتان است چرا نظر مردم را نمیگذارید ان مطالب 80 یا 90 درصدش مال خودتان ونظر شخصی خود شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × یک =

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: