صفحه‌ی اول » اخبار منطقه‌ی قره‌داغ » اخبار کلیبر » تخریب مزرعه‌ی مردم با کدام توجیه و دلیل؟!

تخریب مزرعه‌ی مردم با کدام توجیه و دلیل؟!

کشاورزان، زمین را بسیار گرامی می‌دارند؛ آن‌ها با تعصب، برنامه‌ریزی و احترامی بسیار خاص، به کار کاشت، داشت و برداشت محصول خود بر روی زمین  می‌پردازند.
 کشاورزی، یعنی کسب روزی حلال. آن‌گاه که کشاورز با عرق جبین، زیر آفتاب، باد و باران به دست خود دانه‌های روزی را می‌کارد و با صبر و درایت از محصول خویش نگه‌داری می‌کند تا آن‌گاه که آن را درو و معاش خود و خانواده‌اش را تأمین کند.
کشاورزی، یعنی قناعت و بردباری. قناعت به آن‌چه مام زمین بر سفره‌ی حیات وی می‌نهد و بردباری در برابر آفات آسمانی و تهاجم وحوشی که از سرپنجه‌ی قدرت خویش مست‌اند و سرخوش از یافتن غنیمتی برای غارت.
کشاورزان به رسم آدمیت و ادب اجتماعی، قناعت به حق و بردباری در برابر طبیعت را نسل به نسل آموخته و به آیندگان منتقل کرده و برای افزایش محصول و قرق در برابر وحوش، راه‌های بسیار ساخته و آموخته‌اند.
نوع آدمی اما زیاده‌خواه نیز هست. آن‌ها که کم‌تر به قدرت لایزال الهی معتقدند و آن‌ها که همه‌کس و همه‌چیز را جز برای خود نمی‌خواهند، ممکن است به حد وحوش طبیعت از قناعت و بردباری بی‌بهره باشند.
در طول سال‌ها و نسل‌ها، کشاورزان راه قرق محصول خود را در برابر آفات طبیعی و وحوش طبیعت یافته‌اند اما همچنان این را هم دریافته‌اند که محصول‌شان در برابر نوع آدمی بی‌امان است و ممکن است دست یغما حاصل دست‌رنج ایشان را ببرد!
بنا به گزارش رسیده به سئحراما، در یکی از روستاهای بخش مرکزی کلیبر، از این دست اتفاقات آزار دهنده رخ داده است. مزرعه‌یی که فصل برداشت محصول آن رسیده، به ناگاه و به درخواست و دستور آن‌هایی که ظاهراً امین قوم‌اند، زیر چرخ‌ها و پنجه‌های مکانیکی دستگاه راه‌سازی که از قضای روزگار برای گشودن راه در بخشی دیگر از روستا مشغول بوده، له و حیف شده است…
تصاویر زیر گویای خسارت ناشی از زیاده‌خواهی و طبع غیر انسانی کسانی است که این صحنه را ساخته‌اند؛ آن‌هم در جایی که هیچ ضرورتی برای آن وجود نداشته است!
مزرعه‌یی که نزدیک به یک هکتار وسعت داشته و بنا بوده همچون قرن‌های گذشته،قوت زندگی خانواده‌یی کشاورز را تأمین کند به این شکل مورد غارت قرار گرفته است.
تخریب-زمین-کشاورزان تخریب-زمین-کشاورزان-در-روستای-آغویه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار − 4 =

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: